Trwa ładowanie...
brexit

Donald Tusk zapowiada specjalny szczyt UE ws. Brexitu

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zapowiedział zwołanie specjalnego szczytu Unii Europejskiej poświęconego Brexitowi. Ma on się odbyć 29 kwietnia.

Share
Donald Tusk zapowiada specjalny szczyt UE ws. Brexitu
Źródło: AFP, Fot: Nikolai Linares
d2e6tup

W szczycie mają wziąć udział przywódcy 27 państw członkowskich. Mają zostać na nim przyjęte wytyczne do negocjacji z Wielką Brytanią przygotowującą się do opuszczenia struktur Unii Europejskiej.

d2e6tup

- Osobiście wolałbym, żeby Wielka Brytania nie zdecydowała o wyjściu z UE, ale większość brytyjskich wyborców postanowiła inaczej. Dlatego musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby proces rozwodowy był jak najmniej bolesny dla UE - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli Tusk.

Przedstawiciel brytyjskiego rządu przy UE Tim Barrow powiadomił w poniedziałek unijne instytucje, że 29 marca premier Theresa May wyśle oficjalny list informujący o zamiarze opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię.

Brexit spadł z porządku obrad rządu

Stanowisko rządu ws. negocjacji warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zostało zdjęte z wtorkowych obrad Rady Ministrów - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do rządu. Ma ono zostać poszerzone o zarys przyszłych relacji Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

d2e6tup

Londyn ma rozpocząć proces negocjacji 29 marca. W ciągu dwóch kolejnych dni Rada Europejska chce przygotować projekt wytycznych w tej sprawie dla 27 państw UE.

Według rzecznika rządu Rafała Bochenka, stanowisko rządu Beaty Szydło ma być "polskim wkładem w stanowisko unijne na temat tego, jak cała procedura wyjścia i proces negocjacji powinien przebiegać".

Po przyjęciu wytycznych przez RE, Komisja Europejska ma bezzwłocznie wydać rekomendacje, by rozpocząć rozmowy. Następnie przedstawiciele państw członkowskich podejmą formalną decyzję o otwarciu rokowań, przyjmując mandat do prowadzenia negocjacji dla Komisji Europejskiej.

d2e6tup

Podziel się opinią

Share
d2e6tup
d2e6tup
Więcej tematów