Trwa ładowanie...
donald tusk

Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: to może debata?

• Prezes PiS powiedział, że wyobraża sobie, że rząd nie poprze Tuska na drugą kadencję w RE

• Kaczyński dodał, że Tusk może usłyszeć zarzuty

• Na słowa prezesa PiS odpowiedział na Twitterze Tusk

• Mazurek: nie ma powodu, żeby Kaczyński promował Tuska

Share
Donald Tusk do Jarosława Kaczyńskiego: to może debata?
Źródło: AFP, Fot: Nikolai Linares
d14muce

- Wyobrażam sobie, że polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej - mówi w wywiadzie dla "Polska The Times" prezes PiS Jarosław Kaczyński. Według niego dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej.

Wywiad Kaczyńskiego dla "Polska The Times" ukaże się w pełnej wersji w piątek. We wtorek jego fragment został opublikowany na stronie internetowej gazety. Według dziennika, Kaczyński stwierdził, że wyobraża sobie, że "polski rząd nie poprze Donalda Tuska na drugą kadencję w Radzie Europejskiej".

d14muce

Pytany, dlaczego rząd nie zamierza wspierać w Brukseli byłego polskiego premiera Kaczyński mówi, że w Polsce - w Sejmie i w prokuraturze - toczą się postępowania, które mogą doprowadzić do tego, że byłemu premierowi zostaną postawione jakieś zarzuty. Kaczyński podkreślił, że ma wątpliwości, "czy taka osoba powinna stać na czele Rady Europejskiej".

Prezes PiS zaznaczył, że głos Polski w głosowaniu nie musi być decydujący, gdyż nie przysługuje nam prawo weta; wybór jest dokonywany większością kwalifikowaną przez wszystkich członków Rady Europejskiej. Kaczyński podkreślił, że rolą Polski jest przedstawić kandydaturę Tuska w pełnym świetle.

Kaczyński ocenił w wywiadzie, że dalszy pobyt Tuska w Brukseli jest bardzo ryzykowny, przede wszystkim dla Unii Europejskiej. Według niego należy UE ostrzec przed ewentualnymi problemami. Zdaniem prezesa PiS, Polska nie zyskuje nic na tym, że Tusk stoi na czele Rady Europejskiej.

Na wypowiedzi prezesa PiS zareagował na Twitterze Donald Tusk. "To może debata, Panie Prezesie? O Europie, Polsce i Pana insynuacjach. Jestem do dyspozycji" - napisał polityk.

Propozycję Donalda Tuska skomentowała w RMF FM Beata Mazurek, rzeczniczka klubu PiS. - A po co? Nie ma z nikim, nie ma o czym i nie ma powodu, żeby Jarosław Kaczyński promował Donalda Tuska. Nie ma w ogóle tematu takiej rozmowy i - w mojej ocenie - nie będzie. Nie warto, bo w mojej ocenie to człowiek, który na arenie politycznej w Polsce się skompromitował. Nie dbał o interesy Polski i nie ma powodu rozmawiać z nim po to, by uwiarygadniać jego pozycję. Stwarzać taki obraz, że to partner do rzeczowych i konkretnych rozmów - stwierdziła.

d14muce

Podziel się opinią

Share
d14muce
d14muce
Więcej tematów