Trwa ładowanie...
d1x90ho
kurs

Dolar mocny wobec euro po piątkowej wypowiedzi Greenspana

Amerykański dolar wobec euro jest w poniedziałek na rynku międzybankowym w Londynie najsilniejszy niemal od trzech miesięcy, po piątkowej wypowiedzi szefa Fed Alana Greenspana - podają dealerzy.
Share
d1x90ho

Obawy analityków o stan amerykańskiego deficytu obrotów bieżących nieco osłabły po komentarzu Greenspana w piątek w Londynie, że słabnący dolar i większa dyscyplina fiskalna mogą doprowadzić do zmniejszenia deficytu.

W III kwartale 2004 r. deficyt ten wzrósł w USA o 17,5 mld USD do rekordowego poziomu 164,7 mld USD.

"Uwagi Greespana, że dziura budżetowa może się zmniejszyć, były dla rynku ważną sprawą" - ocenił szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet po spotkaniu ministrów finansów i szefów banków centralnych z krajów grupy G-7 w Londynie w sobotę.

d1x90ho

Greenspan powiedział też w piątek, że dolarowi mogą pomóc większe zakupy dokonywane przez azjatyckich inwestorów. Tymczasem jeszcze w listopadzie przewodniczący Fed oceniał, że zainteresowanie zagranicy amerykańskimi aktywami może osłabnąć.

"Greenspan powiedział teraz, że deficyt obrotów bieżących może ulec poprawie" - powiedział Shahab Jalinoos, strateg walutowy w ABN Amro w Londynie.

"To zupełnie inny ton, niż podczas wystąpienia szefa Fed w listopadzie" - dodał.

Dolar umocnił się w poniedziałek wobec euro do 1,2826, najwyższego poziomu od 5 listopada ub. roku. Przed południem wyceniano go w Londynie na 1,2840 za euro wobec 1,2867 w piątek po południu w Nowym Jorku.

Jalinoos ocenia, że w tym tygodniu dolar może się umocnić do 1,28 za euro.

Jen osłabił się w poniedziałek do dolara do 104,47 za USD ze 104,07 w piątek.

d1x90ho

Podziel się opinią

Share
d1x90ho
d1x90ho
Więcej tematów