Dodatkowe dni wolne od pracy? Prezydent podejmie decyzję
Do prezydenckiej kancelarii wpłynęła petycja w sprawie ustanowienia dodatkowych dni wolnych dla pracowników w 2023 roku oraz w latach kolejnych. Jak wskazano w dokumencie, chodzi o okresy, poprzedzające jedne z najważniejszych świąt obchodzonych w Polsce - Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.
10.07.2023 11:09
Ustawa o dniach wolnych od pracy określa 13 świąt, podczas których pracownicy są zwolnieni z wykonywania obowiązków zawodowych. Już wkrótce lista ta może jednak ulec rozszerzeniu. Na biurko prezydenta trafiła bowiem "Petycja w sprawie ustanowienia dodatkowych dni wolnych od pracy". Jak wskazuje osoba wnosząca o nie, chodzi o trzy dni, wypadające przed świętami: Wigilię oraz Wielki Czwartek i Wielki Piątek.
Dodatkowe dni wolne. "Przyczynią się do refleksji nad sensem życia"
Petycją, która pod koniec kwietnia 2023 roku wpłynęła do kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, zajmie się Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej. Wnoszący ją podmiot apeluje o "odjęcie inicjatywy ustawodawczej mającej na celu rozszerzenie katalogu dni wolnych od pracy o 24 grudnia - Wigilię Bożego Narodzenia oraz Wielki Czwartek i Wielki Piątek poprzedzających Wielkanoc".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W uzasadnieniu pisma wskazano także powody wyboru wymienionych trzech dni, o które - zdaniem osoby wnioskującej - powinien zostać rozszerzony katalog dni ustawowo wolnych od pracy. Jak wskazuje autor petycji, Wigilia wypadająca 24 grudnia, jest dniem o charakterze rodzinnym i integracyjnym, w którym odbywają się czasochłonne przygotowania do celebracji świąt.
Kolejnymi dwoma dniami, które zdaniem osoby składającej petycję, powinny zostać uznane za wolne od pracy, są Wielki Czwartek oraz Wielki Piątek. Jak wskazano w uzasadnieniu dokumentu, "z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi. Dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju".
Dodatkowe 3 dni wolnego. Związkowcy "za", pracodawcy "przeciw"
O zdanie na temat ewentualnych, dodatkowych dni wolnych zostali przez "Fakt" zapytani zarówno przedstawiciele związkowców, jak i przedsiębiorcy.
- Z punktu widzenia związków zawodowych, każde skrócenie czasu pracy jest dobre. Już teraz w wielu firmach Wigilia jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy, to taki trzeci dzień świąt, związany z bardzo głęboką tradycją - powiedział w rozmowie z dziennikiem Andrzej Radzikowski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.
Nieco mniej entuzjastycznie do kwestii petycji podchodzą przedstawiciele podmiotów zatrudniających. Jak w rozmowie z "Faktem" wskazał Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, pracownicy po odjęciu urlopów, dni świątecznej oraz statystycznej długości absencji spowodowanej przez chorobę, pracują średnio 200 dni w roku. Dodatkowe dni wolne mogą wpłynąć na produktywność pracowników, a co za tym idzie, tempo rozwoju oraz dystans dzielący nas od krajów zachodnich.
- Dziennie w Polsce buduje się 1000 mieszkań. Dodatkowe 3 dni wolnego to 3000 lokali mniej. Nie rozwiążemy problemów mieszkaniowych Polaków w ten sposób, a to tylko jeden przykład - podkreśla.
Zobacz także
Dodatkowe wolne? Petycją zajmie się BIPP
Petycja, która wpłynęła do kancelarii prezydenta, zostanie rozpoznana przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP. Jak wskazuje "Fakt", kiedy zostanie rozpatrzona, "zapadnie decyzja, czy prezydent wystąpi z inicjatywą legislacyjną i złożyć w Sejmie projekt ustawy w tej sprawie".