Dobre wieści z USA. Chodzi o broń dla wojska
Minister Mariusz Błaszczak przekazał dobre informacje dla polskiego wojska. Chodzi o czołgi Abrams, które mają trafić do polskich żołnierzy. Jak poinformował Błaszczak, te mogą znaleźć się w Polsce w niedalekiej przyszłości.
- Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią na wyposażenie Wojska Polskiego - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który przebywa z wizytą w USA.
USA. Czołgi Abrams wkrótce w Polsce? Błaszczak zapewnia
Szef MON spotkał się w środę 6 października ze swoim odpowiednikiem w USA sekretarzem Llyodem Austinem. - Zresztą mogę powiedzieć, że sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych też kiedy rozmawialiśmy, wychodząc z budynku, powiedział, że cieszy się z tego, że rozmowa miała charakter konkretny - podkreślił Błaszczak.
- Rozmawialiśmy o współpracy, o zacieśnieniu relacji obronnych polsko-amerykańskich, o wyposażeniu wojska polskiego w nowoczesny sprzęt. Mogę powiedzieć, że z punktu widzenia sekretarza obrony USA wyposażenie Wojska Polskiego w czołgi Abrams jest jak najbardziej zasadne - sprecyzował minister obrony narodowej.
Czołgi Abrams w Polsce. Mariusz Błaszczak zapowiada spotkania
Jak dodał Mariusz Błaszczak, jeszcze pod koniec października sekretarz Wojsk Lądowych USA przyjedzie do Polski. - Będziemy omawiać szczegóły dotyczące dostawy czołgów Abrams - tłumaczył minister.
Jednocześnie szef MON podkreślił, że planowane w tej kwestii są również kolejne spotkania. jedno z nich ma mieć miejsce w Brukseli.
Do Polski zaproszony został też sekretarz obrony USA Lloyd Austin. - Zaproszenie zostało przyjęte - przekazał Mariusz Błaszczak.
Czołgi Abrams w Polsce. Cena: blisko 24 mld złotych
Pierwsza informacja o planowanym zakupie czołgów Abrams pojawiła się w połowie lipca. O możliwym kupnie 250 takich czołgów poinformował wówczas szef MON wraz z wicepremierem, przewodniczącym Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych Jarosławem Kaczyńskim.
Cena zakupu 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowszej wersji SEPv3 ma wynieść około 23 mld 300 mln zł. W cenę wliczony jest również pakiet logistyczny i szkoleniowy.