Trwa ładowanie...

Doba do szczytu NATO w Warszawie

• Nieco ponad doba pozostała do rozpoczęcia szczytu NATO w Warszawie
• Będzie to jedno z najważniejszych spotkań ostatnich lat dla bezpieczeństwa Polski
• Przywódcy krajów Sojuszu mają m.in. podjąć decyzję o wysłaniu do Polski i krajów bałtyckich 4 tysięcy żołnierzy
• Wszystko to jest odpowiedzią na działania Rosji na wschodzie Ukrainy

Doba do szczytu NATO w WarszawieŹródło: PAP/EPA, fot: PATRICK PLEUL
d2gjqan
d2gjqan

Na szczyt do Warszawy przyjeżdżają liderzy wszystkich 28 krajów członkowskich NATO. W Polsce pojawi się m.in. prezydent Barack Obama, premier David Cameron, kanclerz Angela Merkel i prezydent Francois Hollande. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie prezydent Andrzej Duda. Po raz pierwszy na szczyt zaproszono też Czarnogórę, która ma na razie status obserwatora, ale za kilka miesięcy ma zostać 29. członkiem Paktu.

Do Warszawy przyjeżdżają też przedstawiciele krajów współpracujących z NATO, m.in. Ukrainy, Gruzji, Jordanii i Afganistanu. Na Stadionie Narodowym będą też sekretarz generalny ONZ, szef Rady Europejskiej i szefowa unijnej dyplomacji. W sumie w obradach weźmie udział 2103 delegatów, a rozmowy relacjonować będzie 2 tysiące dziennikarzy z całego świata.

Politycy będą m.in. decydować o wysłaniu czterech batalionów wojska do Polski, na Litwę, Łotwę oraz do Estonii. Zdecydują też o zmianach logistycznych, pakiecie pomocowym dla Ukrainy oraz o ustanowieniu niewielkich misji szkoleniowych dla żołnierzy w Iraku i Libii i o finansowaniu armii Afganistanu do 2020 roku.

Najliczniejsza delegacja, 300-osobowa to przedstawiciele Stanów Zjednoczonych. Delegacja z Kwatery Głównej NATO liczyć będzie 180 osób, a z Polski 42 osoby.

d2gjqan
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gjqan
Więcej tematów