Do Afganistanu poleci więcej naszych żołnierzy?
Premier Donald Tusk nie wykluczył zwiększenia polskiego kontyngentu w Afganistanie. Zaznaczył, że decyzję w tej sprawie podejmie wspólnie z szefem resortu obrony Bogdanem Klichem i prezydentem Lechem Kaczyńskim.
30.11.2009 | aktual.: 30.11.2009 17:07
- Prezydent Lech Kaczyński jest zdecydowanym zwolennikiem, aby współpracować z NATO, a więc także, aby zwiększyć ten kontyngent, minister Klich zapewnia mnie, że będzie to możliwe. Decyzję podejmiemy wspólnie w odpowiednim czasie. Dzisiaj nie możemy wykluczyć takiej ewentualności - powiedział Tusk.
Zapewnił, że decyzja o tym, czy zwiększać nasz kontyngent, zostanie podjęta w oparciu o polską rację stanu. Dodał, że nie ukrywa, że nasza misja w ramach NATO w Afganistanie jest przez Polski rząd traktowana jako inwestycja na przyszłość, jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszego kraju.
Tusk podkreślił, że rozmawiał z prezydentem na temat oczekiwań ze strony NATO odnośnie zwiększenia liczby polskich żołnierzy w Afganistanie. Poinformował, że pytał też szefa MON, czy jesteśmy gotowi do takiej ewentualnej decyzji od strony organizacyjnej, finansowej i technicznej.
Premier zaznaczył, że zna stanowisko sekretarza generalnego NATO Andersa Fogh Rasmussena w tej sprawie, wie też, jakie jest oczekiwanie i strategia Stanów Zjednoczonych odnośnie Afganistanu.
Spotkanie państw NATO
Kilka dni temu rzecznik NATO James Appathurai poinformował, że 7 grudnia odbędzie się spotkanie państw NATO zaangażowanych w wojnę w Afganistanie w sprawie zwiększenia liczebności wojsk w tym kraju. Dowódca sił USA i NATO w Afganistanie generał Stanley McChrystal chce zwiększenia wojsk USA w tym kraju o 10-40 tysięcy żołnierzy.
Dziennik "New York Times" napisał w ubiegłym tygodniu, że prezydent USA Barack Obama chce, by sojusznicy wysłali do Afganistanu dodatkowo 10 tys. żołnierzy, lecz ci są gotowi jedynie do udostępnienia połowy tej liczby.
Obecnie w Afganistanie stacjonuje ok. 65 tys. żołnierzy z USA i ok. 39 tys. z innych krajów NATO. W ramach podlegających NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa w Afganistanie (ISAF) stacjonuje ok. 2 tys. polskich żołnierzy w prowincji Ghazni, 200 kolejnych pozostaje w odwodzie w kraju.
Działania NATO w Afganistanie oraz współpraca sojuszników w ramach misji ISAF były głównym tematem spotkania premiera Tuska z sekretarzem generalnym NATO w ubiegłym tygodniu.