WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
afera
27-10-2003 (19:35)

Długosz zrezygnował z członkostwa w SLD

Zweryfikowany przez macierzyste koło SLD
były świętokrzyski "baron" poseł Henryk Długosz zrezygnował z
członkostwa w partii - poinformował rzecznik
Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej Sojuszu Marek Sochacki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Według niego, Długosz złożył rezygnację z członkostwa w SLD 20 października. Stosowne oświadczenie skierował na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej SLD w Kielcach korespondencyjnie, po tym jak pozytywnie przeszedł procedurę weryfikacyjną w podstawowej strukturze partyjnej - powiedział rzecznik.

Rezygnację Długosza ujawniono w poniedziałek wieczorem. Wcześniej tego dnia wiceprzewodniczący Świętokrzyskiej Rady Wojewódzkiej SLD w Kielcach poseł Adam Sosnowski wezwał Długosza i senatora Jerzego Suchańskiego (SLD), by dla dobra Sojuszu zrezygnowali z walki o regionalne przywództwo partyjne.

Sosnowski ocenił, że "każde działanie senatora Suchańskiego jest naznaczone piętnem porażki", doznanej przez niego w wyborczym starciu z Długoszem na marcowej konwencji. "Ich dalsza rywalizacja byłaby skażona konfliktem osobistym. Życzę obu jak najlepiej, nie oceniam ich, ale chciałbym, żeby dotarło do nich, że dobrze by było, żeby ta wojna się skończyła" - powiedział dziennikarzom wiceszef Sojuszu w Świętokrzyskiem.

WP

Sosnowski nawiązał do wywiadu Suchańskiego dla kieleckiego "Echa Dnia", w którym senator powiedział m.in.: "W wojewódzkiej organizacji panowała atmosfera pod hasłem: 'Długosz ma zawsze rację', a reszta ma stulić uszy po sobie, gdy rzuca kur..mi na prawo i lewo. Było przyzwolenie dla zwykłego chamstwa, brutalnego odnoszenia się do ludzi, kreowania miernot. Najgorsze, że nic nie wskazuje, by wiele się miało zmienić. Potencjalny kandydat na nowego przywódcę wojewódzkiej organizacji SLD, wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik, ślepo kroczy śladami poprzednika".

Suchański zaznaczył, że regionalny lider SLD "ma" w Świętokrzyskiem swojego wojewodę i marszałka, toteż "siłą rzeczy ma niepodzielny wpływ na obsadę stanowisk, które są w ich dyspozycji. A przy takim głodzie pracy, jaki jest, kto ma w ręku kadry, ten ma wszystko. Teraz to wszystko może mieć Włodzimierz Wójcik, co oznacza, że Starachowice mogą się powtórzyć" - podsumował senator SLD.

Sekretarz generalny SLD Marek Dyduch zapowiedział po pozytywnej weryfikacji Długosza, że w każdym województwie powstanie lista "przypadków wątpliwych" i jeśli nie rozstrzygną ich nadrzędne wobec koła struktury partii, wówczas on "ostatecznie będzie podejmował decyzję".

Długosz był do 26 lipca liderem świętokrzyskiego SLD. Zrezygnował z kierowania partią w regionie, gdy prokuratura wystąpiła o uchylenie mu immunitetu poselskiego. Stało się to m.in. po tym, jak Suchański, w poufnej notatce, miał poinformować premiera Leszka Millera, że Długosz jest ogniwem "przecieku" w aferze starachowickiej.

WP

Długosz sam zrzekł się immunitetu. Prokuratura zarzuciła mu utrudnianie postępowania karnego w związku z aferą starachowicką. Zarzuty związane z ujawnieniem informacji o akcji Centralnego Biura Śledczego w Starachowicach przedstawiono też posłom: Andrzejowi Jagielle (członkowi SLD, który wystąpił z klubu parlamentarnego SLD) i byłemu wiceministrowi SWiA Zbigniewowi Sobotce.(iza)

Polub WP Wiadomości
WP
WP