Trwa ładowanie...
d1e1bt2
szkoła
03-09-2007 15:35

Dla 5 mln 640 tys. uczniów rozpoczął się rok szkolny

5 mln 640 tys. dzieci i młodzieży rozpoczęło nowy rok szkolny. Dla około 376 tys. dzieci zaczynających naukę w I klasie szkoły podstawowej szkolny dzwonek zabrzmiał tego dnia po raz pierwszy.

d1e1bt2
d1e1bt2

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowy-rok-szkolny-w-polsce-i-na-swiecie-6038708779893377g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/nowy-rok-szkolny-w-polsce-i-na-swiecie-6038708779893377g )
Nowy rok szkolny w Polsce i na świecie

Najważniejsze zmiany jakie czekają uczniów w nowym roku szkolnym to nowy kanon lektur szkolnych, stopień z religii wliczany do średniej na świadectwie szkolnym, obowiązkowe mundurki w szkołach podstawowych i gimnazjach, oraz odejście od "amnestii" maturalnej na rzecz sierpniowych poprawek.

d1e1bt2

Nowy minister edukacji zmienił także podstawy programowe nauczania matematyki, m.in. przesunął naukę procentów ze szkoły podstawowej do gimnazjum, zamiast tego uczniowie podstawówek poznają bryły obrotowe, które wcześniej były omawiane w gimnazjum. Z programu liceów do gimnazjów trafiło zaś twierdzenie Talesa. Zmiany mają pomóc uczniom w nauce matematyki, z której egzamin od 2010 r. będzie obowiązkowy na maturze.

Minister edukacji Ryszard Legutko życzył uczniom rozpoczynającym rok szkolny aby "rozum był przy młodości". Przywołał słowa Jana Kochanowskiego, patrona radomskiej szkoły, w której w poniedziałek odbyła się Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolonego 2007/2008.

W Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2007/2008, która odbyła się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Jana Kochanowskiego, uczestniczyło dwóch ministrów: minister edukacji narodowej Ryszard Legutko oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski.

Ujazdowski, także cytując Jana Kochanowskiego, zauważył, że młodość ma prawa do szaleństwa. To jest wyjątkowy okres w życiu człowieka. Szczery, autentyczny, w którym zadaje się radykalne pytania. Macie prawo do zabawy i radości, ale jest głębszy sens szaleństwa młodości. To bycie nieprzeciętnym - mówił do młodzieży minister kultury.

d1e1bt2

W trakcie inauguracji podpisana została również "Deklaracja o wychowaniu patriotycznym młodzieży prowadzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego".

Ryszard Legutko wygłosił przemówienie, które zostało wyemitowane w programie I Polskiego Radia. Mówił w nim, że rozpoczęcie roku szkolnego jest odpowiednią okazją, aby docenić ciężką pracę dyrektorów szkół, nauczycieli i wychowawców. Zwykle nie uświadamiamy sobie w pełni, jak ważną pracę państwo wykonują. W znaczący sposób właśnie od państwa zależy rozwój naszego kraju, niemożliwy bez ludzi dobrze wykształconych. To państwo przekazują wiedzę i formują kolejne pokolenia, które w przyszłości przejmą odpowiedzialność za Polskę - mówił. Podziękował także za trud pracownikom administracji oświatowej.

Zdaję sobie sprawę z niełatwej sytuacji materialnej, w jakiej znajdują się pracownicy oświaty. Zapewniam wszystkich pedagogów, że ministerstwo podejmie działania, aby interesy tej grupy zawodowej były chronione - powiedział szef MEN. W Warszawie około 200 osób - nauczycieli i uczniów - złożyło w poniedziałek hołd nauczycielom tajnego nauczania. Uroczystość, z udziałem uczestników tajnych kompletów, odbyła się w południe przed stołecznym pomnikiem upamiętniającym Tajną Organizację Nauczycielską (TON).

d1e1bt2

Nauczyciele i uczniowie złożyli pod pomnikiem wieńce. W trakcie uroczystości prezes mazowieckiego okręgu Związku Nauczycielstwa Polskiego Jerzy Wiśniewski podkreślił, że organizowana już po raz piąty uroczystość ma na celu m.in. przypomnienie młodzieży, że we wrześniu 1939 r. w Polsce nie rozpoczął się rok szkolny.

Obecny podczas uroczystości b. prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że ruch tajnego nauczania był wielką misją wymagającą odwagi, codziennego wysiłku i przekonania, że nawet w najtrudniejszych czasach obowiązek wobec młodzieży, wobec nauczania i wychowywania jest nadrzędny.

d1e1bt2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1e1bt2
Więcej tematów