Gruzja wprowadza nowe prawo. "Ustawa rosyjska"

 Gruzja wprowadza nowe prawo. "Ustawa rosyjska"
Gruzja wprowadza nowe prawo. "Ustawa rosyjska"
Źródło zdjęć: © East News | AA/ABACA
oprac. KAR

17.04.2024 13:44, aktual.: 17.04.2024 15:18

Parlament Gruzji przyjął w pierwszym czytaniu ustawę o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwaną też ustawą o zagranicznych agentach. Krytycy wyrażają obawy, że nowe prawo może zostać wykorzystane do walki z opozycją i społeczeństwem obywatelskim, podobnie jak ma to miejsce w Rosji.

Portal Interpressnews.ge przekazał, że we wtorek posłowie przegłosowali projekt ustawy w pierwszym czytaniu, uzyskując 83 głosy za. Partia Gruzińskie Marzenie, która posiada większość w 150-osobowym parlamencie, zainicjowała wznowienie prac nad ustawą. W ubiegłym roku formacja wycofała się z wprowadzenia nowego prawa w obliczu masowych protestów i krytyki ze strony Zachodu.

"Morze" ludzi na ulicach Gruzji

Obecnie, pomimo tego, że Gruzini znowu masowo wyszli na ulice, ugrupowanie przekonuje, że nie ustąpi, a krytyczne uwagi i apele ze strony USA, UE czy organizacji międzynarodowych nazywa "ingerencją w sprawy wewnętrzne".

W poniedziałek i wtorek w centrum Tbilisi odbyły się duże protesty. Doszło do zatrzymań, policja użyła gazu. Miało też dojść do pobić dziennikarzy i demonstrantów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Marzenie Rosji"

Formalnie gruzińska partia władzy, która rządzi już trzecią kadencję (a jesienią liczy na następną), popiera kurs na eurointegrację, ale coraz częściej zarzuca się jej sprzyjanie Rosji. Prezydent Salome Zurabiszwili nazwała ostatnio Gruzińskie Marzenie "marzeniem Rosji".

Co przewiduje "ustawa rosyjska" w Gruzji?

Wzorowana na rosyjskiej ustawa, stąd nazwana też po prostu "ustawą rosyjską" lub "ustawą o agentach zagranicznych", przewiduje, że organizacje otrzymujące ponad 20 proc. finansowania z zagranicy podlegałyby rejestracji i sprawozdawczości oraz trafiłyby do specjalnego rejestru agentów obcego wpływu.

Przedstawiciele USA, UE, ONZ wyrażają zaniepokojenie z powodu wznowienia prac nad ustawą i apelują do władz Gruzji o wycofanie się z projektu. Zwracają m.in. uwagę, że stoi on w sprzeczności z europejskimi aspiracjami Gruzji i procesem eurointegracji. Gruzja w grudniu 2023 roku otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej.

Czytaj więcej:

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także