ycipk-3z1ce3

Debata w TVP przed wyborami do europarlamentu. Znamy nazwiska uczestników

Jak dowiaduje się nieoficjalnie Wirtualna Polska, komitet wyborczy PiS w debacie europejskiej organizowanej przez TVP reprezentować będzie europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Koalicja Europejska poinformowała z kolei telewizję publiczną, iż jej reprezentantem będzie europoseł Jan Olbrycht. Starcie o 20:30 na antenie TVP1 i TVP Info. Debatę poprowadzi Michał Adamczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TVP.
TVP. (East News, Fot: Jan Bogacz)
ycipk-3z1ce3

Wiśniewska jest numerem jeden na liście PiS na Śląsku, Olbrycht – numerem cztery. Oboje są eurodeputowanymi.

CZYTAJ TEŻ: Wybory do Europarlamentu 2019. Koalicja Europejska rozszerza się o skrajnie lewicowe formacje. "Dla wielu to problem"

ycipk-3z1ce3

Jak słyszymy nieoficjalnie, Koalicja Europejska w oficjalnym mailu do TVP przedstawiła Olbrychta jako przedstawiciela KE w głównej debacie przed wyborami do PE.

Niektórzy twierdzą jednak, iż KE w ostatniej chwili może zmienić zdanie – i wysłać na debatę kogoś bardziej rozpoznawalnego.

Czy debata ogólnopolskich komitetów wyborczych przesądzi o wynikach wyborów do PE? Raczej nie, ale może na nie wpłynąć.

ycipk-3z1ce3

Będzie także doskonałą – i jedyną – okazją do tego, by wszystkie formacje startujące w eurowyborach mogły skonfrontować w bezpośrednim starciu swoje programy wyborcze.

Zyskają mali?
Tej debaty nie chciało ani Prawo i Sprawiedliwość, ani Koalicja Europejska. Powód? Obie formacje mogą na niej stracić.

Ale prawnie do jej przeprowadzenia zobowiązana jest telewizja publiczna. Największe formacje polityczne nie mogą zatem zrejterować. Choć debata to ryzyko.

– Na debacie wszystkich komitetów mogą skorzystać przede wszystkim outsiderzy, małe ugrupowania. My jesteśmy narażeni na ostrzał – tłumaczą sztabowcy z obu największych partii.

ycipk-3z1ce3

Adrian Zandberg z Lewicy Razem pytany w TOK FM o niechęć największych ugrupowań do uczestnictwa w debacie, stwierdził: – Boją się konfrontacji na równych prawach. Ale niech się nie migają, debaty to sól demokracji.

Zandberg – jak słyszymy – weźmie udział w czwartkowej debacie w TVP1. Jego pewność siebie w tej kwestii akurat nie dziwi.

Oceniony jako bardzo dobry występ Zandberga w podobnym formacie przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. sprawił, że Partia Razem zdobyła ponad 3 proc. głosów i zyskała milionowe subwencje budżetowe. A Zjednoczona Lewica Barbary Nowackiej nie dostała się do Sejmu, dzięki czemu Zjednoczona Prawica zdobyła samodzielną większość.

ycipk-3z1ce3

Debaty zatem mają znaczenie. Czasem przesądzające.

W w debacie w TVP wezmą udział Paweł Kukiz (nie kandyduje w wyborach do PE), Krzysztof Śmiszek (nr 1 na liście dolnośląskiej Wiosny), z ramienia Konfederacji – Krzysztof Bosak (nr 1 w Warszawie), a z ramienia Lewicy Razem – wspomniany Zandberg (również Warszawa).

Dziś wiadomym jest, że na ostatniej prostej kampanii – a zatem również w debacie – można spodziewać się ostrych tarć na linii KE-Wiosna oraz PiS-Konfederacja. Między tymi formacjami przepływy elektoratów – nawet niewielkie – mogą okazać się 26 maja kluczowe.

ycipk-3z1ce3

CZYTAJ TEŻ: Latarnik Wyborczy bez Koalicji Europejskiej. To jedyny komitet, który nie odpowiedział

Latarnik bez KE
Jak będzie wyglądać debata i jakie są jej zasady? Jakie reguły zostały ustalone? Zapytaliśmy o to TVP.

– Debata została podzielona na pięć bloków tematycznych, co pozwoli na uporządkowanie dyskusji. Przedstawiciele każdego z komitetów będą mieli minutę na udzielenie odpowiedzi na każde pytanie. Ponadto reprezentanci komitetów będą mogli jeden raz w czasie trwania debaty udzielić riposty (czas: 45 sekund) – informuje nas biuro prasowe.

Tematy debaty? Bezpieczeństwo, gospodarka, przyszłość Unii Europejskiej, europejskie wartości oraz pozycja i rola Polski w Unii Europejskiej.

Na pytania dotyczące tych obszarów tematycznych zawarte w Latarniku Wyborczym przygotowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej wciąż nie odpowiedziała Koalicja Europejska.

CEO zapytało najważniejsze komitety wyborcze o poglądy na temat spraw dotyczących Unii Europejskiej.

Latarnik Wyborczy to aplikacja umożliwiająca wyborcom porównanie własnych poglądów politycznych z programami kandydatów startujących w wyborach powszechnych. Cel: świadome głosowanie. A co za tym idzie – poprawa jakości naszej demokracji.

Dlaczego KE odmówiła udziału w Latarniku?

Odpowiedź sztabu wyborczego KE: "W związku z tym, że zaproponowana przez Państwa formuła w naszej ocenie uniemożliwia udzielenie pełnej, precyzyjnej i jednoznacznej odpowiedzi na wiele pytań, nie możemy wziąć udziału w ankiecie Latarnika. Kształt odpowiedzi oparty na wyborze "Tak-Nie-Nie mam zdania", niestety zniekształca pełne stanowisko i tym samym może wprowadzać w błąd czytelników".

Prezes zarządu Centrum Edukacji Obywatelskiej odpisał szefowi sztabu KE Marcinowi Kierwińskiemu, przypominając, że formuła jednoznacznych pytań zamkniętych jest stosowana przy tworzeniu Latarnika Wyborczego od 2015 r. "Ugrupowania tworzące Koalicję Europejską (PO, Nowoczesna, PSL i SLD) brały udział w Latarniku Wyborczym we wszystkich poprzednich edycjach, udzielając odpowiedzi naszym czytelnikom na podobne pytania" – przypomina dr Jędrzej Witkowski.

Pytań żaden z przedstawicieli komitetów nie uniknie w czwartek.

Debata europejska w TVP1 i TVP Info o 20:30.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3z1ce3

ycipk-3z1ce3
ycipk-3z1ce3