Trwa ładowanie...

Darmowe autostrady w lecie. Na tych odcinkach od 1 lipca opłaty będą zniesione

Osoby wybierające się na letni wyjazd własnym samochodem, od lipca nie zapłacą za podróż na odcinkach autostrad, zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Nowelę w tej sprawie podpisał prezydent RP. Które odcinki będą darmowe? Nie wszyscy kierowcy skorzystają na zniesieniu opłat za autostrady.

Darmowe autostrady od 1 lipca. Które odcinki?Darmowe autostrady od 1 lipca. Które odcinki?Źródło: Unsplash
d2vskb4
d2vskb4

Temat zniesienia opłat na wybranych odcinkach autostrad w Polsce pojawił się podczas konwencji programowej PiS w połowie maja. Wówczas prezes partii, a obecnie również wicepremier Jarosław Kaczyński, zadeklarował zmiany dla kierowców. -Jeśli chodzi o te opłaty państwowe, to jeśli tylko uda się uchwalić w odpowiednim czasie ustawy, to w najkrótszym możliwie okresie, my to zniesiemy.

Darmowe autostrady już od lipca

Zapowiedź prezesa Prawa i Sprawiedliwości wkrótce przeszła w fazę realizacji. W piątek 26 maja ustawa znosząca pobór opłat od wybranych pojazdów na sieci autostrad zarządzanej przez GDDKiA została przyjęta w Sejmie. Rząd uchwalił ją niemal miesiąc później - 21 czerwca. Ustawa trafiła następnie na biurko prezydenta, który podpisał ją w piątek 23 czerwca. Nowelizacja, prócz zniesienia opłat za państwowe odcinki autostrad, wprowadziła także zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na drogach szybkiego ruchu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomysły PiS na autostrady. Jednoznaczna ocena posłanki Lewicy

Darmowe autostrady. Lipiec 2023. Dla kogo?

Jak wskazują ustawodawcy, zniesienie opłat za korzystanie z autostrad nie będzie obowiązywało dla wszystkich. Z nowych przepisów skorzystają bowiem kierowcy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Takimi pojazdami są przede wszystkim samochody osobowe oraz motocykle. Kierowcy pojazdów przekraczających 3,5 tony oraz kierowcy autobusów wciąż będą zobowiązani do uiszczania opłat zarówno na prywatnych, jak i państwowych odcinkach autostrad.

d2vskb4

Darmowe autostrady w Polsce. Które odcinki?

Warto pamiętać, że ustawa znosi obowiązek opłat za korzystanie z autostrad zarządzanych przez GDDKiA. Kierowcy w Polsce mogą użytkować około 1800 km tego typu dróg. Zaledwie 261 km to autostrady, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Pozostałe są zarządzane przez prywatnych koncesjonariuszy bądź stanowią odcinki bezpłatne.

Na jakiej trasie zostanie więc zniesiony pobór opłat za korzystanie z autostrad? Chodzi o dwa odcinki:

  • autostrady A2 Konin-Stryków
  • autostrady A4 Wrocław-Sośnica.

Jak jednak zapowiada Andrzej Adamczyk, minister Infrastruktury, kolejnym krokiem w tej sprawie ma być podjęcie działań, które mają doprowadzić do zniesienia opłat za przejazd autostradami koncesyjnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vskb4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vskb4
Więcej tematów