Trwa ładowanie...
d3y4dmy

Dania: prawa człowieka na cenzurowanym


Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła we wtorek duński rząd, że wprowadzenie planowanego zaostrzenia prawa , dotyczącego cudzoziemców będzie równoznaczne z łamaniem praw człowieka. Może to też doprowadzić do postawienia Danii przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

d3y4dmy
d3y4dmy

Propozycje prawicowego rządu duńskiego zmierzają do ograniczenia liczby cudzoziemców w tym kraju. Projekt ustawy blokującej napływ imigrantów był jednym z pierwszych posunięć rządu Andersa Fogh Rasmussena po dojściu do władzy jesienią ubiegłego roku.

Ustawa zakłada m.in., że cudzoziemiec korzystający z pomocy społecznej dostawałby o dwie trzecie mniej pieniędzy od Duńczyka. Ponadto duński obywatel nie mógłby zawrzeć małżeństwa z obcokrajowcem poniżej 24 roku życia.

Najbardziej kontrowersyjny pomysł - to możliwość odesłania do rodzinnego kraju osoby, której w ojczyźnie grozi kara śmierci.

Według analizy Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców wprowadzenie tych zmian byłoby sprzeczne z podstawowymi zasadami ochrony praw człowieka. W zeszłym tygodniu duńskie plany ostro skrytykowali ministrowie pracy Szwecji, Belgii i Francji.

Duński minister do spraw integracji Bertel Haarder oświadczył, że międzynarodowa krytyka nie wpłynie na zasadnicze złagodzenie proponowanego prawa. (reb)

d3y4dmy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y4dmy
Więcej tematów