Trwa ładowanie...

Dalszy spadek poparcia dla partii chadeckich Angeli Merkel

Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU tracą nadal poparcie wśród wyborców; rośnie natomiast liczba zwolenników eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która otwarcie nawołuje do powstrzymania napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu.

Share
Dalszy spadek poparcia dla partii chadeckich Angeli Merkel
Źródło: PAP/EPA, Fot: SEDAT SUNA
d617j5w

Z sondażu instytutu Emnid, którego wyniki publikuje w niedzielę "Bild", wynika, że tworzące w Bundestagu jeden klub parlamentarny CDU i CSU straciły w ciągu tygodnia jeden punkt procentowy i cieszą się obecnie poparciem 37 proc. Niemców. Jest to najgorszy wyniki chrześcijańskich demokratów od maja 2013 roku.

Alternatywa dla Niemiec, która w ostatnich wyborach do Bundestagu nie przekroczyła progu wyborczego, popierana jest obecnie przez 7 proc. wyborców (+1 proc.). AfD domaga się zmiany prawa azylowego i powstrzymania napływu imigrantów do Niemiec. Organizuje też demonstracje przeciwko uchodźcom.

d617j5w

O jeden punkt procentowy, do 26 proc., wzrosło też poparcie dla socjaldemokratów. SPD wchodzi co prawda w skład koalicji rządowej kierowanej przez kanclerz Angelę Merkel, jednak jej czołowi politycy ostatnio opowiadają się wyraźnie za ograniczeniem liczby imigrantów.

Merkel stoi na stanowisku, że nie można wyznaczyć takiej granicy, a wszyscy uchodźcy prześladowani ze względów politycznych bądź uciekający przed wojną, mają prawo do starania się o azyl w Niemczech.

Poparcie dla pozostałych partii reprezentowanych w Bundestagu nie uległo zmianie. Lewica może liczyć na 10 proc. poparcia, a Zieloni na 9 proc.

d617j5w

Podziel się opinią

Share
d617j5w
d617j5w
Więcej tematów