Trwa ładowanie...
du57geg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dalszy spadek poparcia dla partii chadeckich Angeli Merkel

Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU tracą nadal poparcie wśród wyborców; rośnie natomiast liczba zwolenników eurosceptycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która otwarcie nawołuje do powstrzymania napływu imigrantów z Bliskiego Wschodu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dalszy spadek poparcia dla partii chadeckich Angeli Merkel
(PAP/EPA, Fot: SEDAT SUNA)
du57geg

Z sondażu instytutu Emnid, którego wyniki publikuje w niedzielę "Bild", wynika, że tworzące w Bundestagu jeden klub parlamentarny CDU i CSU straciły w ciągu tygodnia jeden punkt procentowy i cieszą się obecnie poparciem 37 proc. Niemców. Jest to najgorszy wyniki chrześcijańskich demokratów od maja 2013 roku.

Alternatywa dla Niemiec, która w ostatnich wyborach do Bundestagu nie przekroczyła progu wyborczego, popierana jest obecnie przez 7 proc. wyborców (+1 proc.). AfD domaga się zmiany prawa azylowego i powstrzymania napływu imigrantów do Niemiec. Organizuje też demonstracje przeciwko uchodźcom.

O jeden punkt procentowy, do 26 proc., wzrosło też poparcie dla socjaldemokratów. SPD wchodzi co prawda w skład koalicji rządowej kierowanej przez kanclerz Angelę Merkel, jednak jej czołowi politycy ostatnio opowiadają się wyraźnie za ograniczeniem liczby imigrantów.

du57geg

Merkel stoi na stanowisku, że nie można wyznaczyć takiej granicy, a wszyscy uchodźcy prześladowani ze względów politycznych bądź uciekający przed wojną, mają prawo do starania się o azyl w Niemczech.

Poparcie dla pozostałych partii reprezentowanych w Bundestagu nie uległo zmianie. Lewica może liczyć na 10 proc. poparcia, a Zieloni na 9 proc.

du57geg

Podziel się opinią

Share

du57geg

du57geg
Więcej tematów