Trwa ładowanie...

Kolejne kontrole posłów PiS. Mówią o "czystkach politycznych"

Politycy PiS kontrolują zmiany, które dokonują się w mediach publicznych. W ich ocenie są bezprawne. Dziś pojawili się w budynku Polskiego Radia. Stwierdzili, że kontrola związana jest z podejrzeniem, że "cały ten proces ma doprowadzić tylko do zwolnienia dziennikarzy, do czystek, politycznego podporządkowania sobie mediów publicznych".

"Czystki polityczne". Posłowie PiS na kontroli w Polskim Radiu"Czystki polityczne". Posłowie PiS na kontroli w Polskim RadiuŹródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER
d1b9gu0
d1b9gu0

Zdaniem PiS decyzje Bartłomieja Sienkiewicz w sprawie mediów publicznych są nielegalne. Krzysztof Szczucki podczas konferencji wyjaśnił, że interwencja poselska związana jest bezpośrednio z decyzją ministra kultury, który ogłosił wprowadzenie spółki Polskiego Radia w stan likwidacji.

- Jesteśmy przekonani, że cały proces, od początku zamachu na media publiczne, jest bezprawny. Próba odwołania i powołania nowych członków do organów spółki się nie powiodła. Wyraźnie pułkownik Sienkiewicz poniósł porażkę - ocenił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rewolucja w TVP, część Polaków oburzona. "Coś strasznego"

- Mamy poważne podejrzenia, że czynności mają charakter pozorny, co dodatkowo podkreśla ich bezprawie. Na to wskazuje komunikat pana Sienkiewicza, że w każdej chwili z tej likwidacji można się wycofać. Cały ten proces ma doprowadzić tylko do zwolnienia dziennikarzy, do czystek, politycznego podporządkowania sobie mediów publicznych, a z tym wiąże się odpowiedzialność karna i konstytucyjna - dodał.

d1b9gu0

Już po wejściu do budynku były minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę, że pracownicy Polskiego Radia odmówili możliwości wejścia dalej, znajdujących się na miejscu dziennikarzy, tłumacząc się "ważną rolą w systemie bezpieczeństwa państwa".

- Zgadzamy się rzeczywiście z tą tezą, ale jesteśmy zaniepokojeni, bo wczoraj słyszeliśmy, że Polskie Radio ma być likwidowane. Pan Majcher jest rzekomo likwidatorem. To rzeczywiście w sytuacji zagrożeń jakie czyhają na Polskę, likwidacja Polskiego Radia jest czymś co nie powinno mieć miejsca. Skoro tak usłyszeliśmy, to oczekujemy wyjaśnień - podkreślił.

Dzień wcześniej posłowie PiS przeprowadzali kontrolę poselską w Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego.

"Sprawdzamy m.in. czy 19 grudnia po 22:13 w budynku pojawiły się osoby, które zostały wskazane w aktach notarialnych jako uczestnicy walnych zgromadzeń TVP, Polskiego Radia i PAP i posiedzeń rad nadzorczych tych spółek. Jeśli ich tam nie było, w aktach notarialnych poświadczono nieprawdę. To przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności" - pisał w mediach społecznościowych Paweł Jabłoński.

TVP, PR i PAP w stanie likwidacji. Nagła decyzja MKiDN

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że decyzją ministra Bartłomieja Sienkiewicza, spółki Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polska Agencja Prasowa S.A. zostały postawione w stan likwidacji.

d1b9gu0

"W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - czytamy w dalszej części oświadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1b9gu0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b9gu0
Więcej tematów