Czym zajmie się komisja ds. banków?
Członkowie sejmowej komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego na posiedzeniu zajmują się określaniem swoich prac w przyszłości. Komisja zwróci się o dokumenty związane z sektorem bankowym m.in. do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Kazimierza Marcinkiewicza.
Jak poinformował przewodniczący komisji Artur Zawisza (PiS) do ministra sprawiedliwości komisja wystąpi o dostarczenie dokumentów m.in. w sprawie postępowań prokuratorskich oraz spraw karnych prowadzonych w odniesieniu do osób związanych z bankami. Premiera komisja chce poprosić o protokoły obrad rządu dotyczących banków.
Do resortu skarbu komisja zamierza zwrócić się m.in. o informacje o powstawaniu banków i przekształceniach własnościowych, a także o wyceny banków i zobowiązania inwestorów.
Z resortu finansów komisja chce uzyskać informacje o przekształceniach własnościowych oraz ulgach podatkowych dla banków.
Z NBP komisja miałaby dostać m.in. informacje o wydanych licencjach bankowych, prawie obowiązującym w chwili wydawania licencji, a także informacje z NBP i Komisji Nadzoru Bankowego o metodach wspierania polskich banków oraz - o analizę kosztów usług w bankowości.
Z kolei od ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna komisja chciałaby otrzymać raporty wskazujące na nieprawidłowości w sektorze bankowym.
Komisja zwróci się też do Najwyższej Izby Kontroli o informacje nt. kontroli przeprowadzanych w bankach i wykazanych nieprawidłowościach.
Zawisza występując na posiedzeniu komisji przyznał, że wśród członków nie ma jednomyślności w sprawie zakresu wymagań dotyczących dokumentów źródłowych. Sam Zawisza opowiedział się za oryginałami materiałów z NBP i Komisji Nadzoru Bankowego. Zwrócił uwagę, że prezes NBP podważał wielokrotnie sens powołania sejmowej komisji śledczej. Wyraził jednak nadzieję, że Leszek Balcerowicz nie odmówi współpracy z Komisją.
Jak powiedział Zawisza - komisję śledczą szczególnie interesują dokumenty związane z prywatyzacją Banku Śląskiego i Banku Staropolskiego.
W następnej kolejności komisja ma zająć się dyskusją nad sprawami, które mogą być przedmiotem prac na podstawie otrzymanych dokumentów. Trzecim punktem porządku obrad ma być wybór stałych doradców komisji.