Czym różnią się Zaduszki od Święta Wszystkich Świętych? Poznaj tradycje 1 i 2 listopada

Czym różnią się Zaduszki od Święta Wszystkich Świętych? Poznaj tradycje 1 i 2 listopada

Czym różnią się Zaduszki od Święta Wszystkich Świętych? Poznaj tradycje 1 i 2 listopada
Źródło zdjęć: © Fotolia
26.10.2019 08:27

Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki sąsiadują ze sobą, ale mają odmienne tradycje. Czym różnią się te święta pamięci o zmarłych?

Święto Wszystkich Świętych a Zaduszki. Czym różnią się te święta?

1 listopada najwięcej z nas odwiedza groby zmarłych ze swoich rodzin, by pomodlić się, zapalić znicze i postawić kwiaty. Święto Wszystkich Świętych Kościół katolicki ustanowił, by uczcić pamięć tych, którzy już dostali się do nieba. Wspominamy zarówno wyniesionych na ołtarze i nieznanych, dawnych i współczesnych świętych. 2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny. To właściwy dzień modlitw za wszystkich zmarłych, a szczególnie w intencji zbawienia dusz czyśćcowych.

Pierwotnie 1 listopada był dniem pamięci o męczennikach, którzy zginęli dla wiary w Chrystusa. Jednak w IX wieku papież Grzegorz IV uczynił go wspomnieniem wszystkich świętych. Zaduszki wywodzą się one z modlitw i mszy odprawianych w klasztorach za zmarłych zakonników. Wprowadził w X wieku św. Odilon z Cluny.

Święto Wszystkich Świętych jest świętem nakazanym. Wierni muszą tego dnia uczestniczyć we mszy świętej. W Zaduszki nie mają takiego obowiązku. 2 listopada ma też silniejszy związek z obyczajami przedchrześcijańskimi. Na przełomie października i listopada pogańscy Germanowie, Celtowie i Słowianie obchodzili święto zmarłych. Później także chrześcijanie wierzyli, że w Dzień Zaduszny zmarli powracają do swoich domów, oczekując gościny i posiłku.

Święto Wszystkich Świętych 2019 a Zaduszki. Który dzień jest wolny od pracy?

1 listopada jest na mocy ustawy dniem wolnym od pracy. Zamknięte są urzędy, sklepy i szkoły. W tym roku Wszystkich Świętych wypada w piątek. Zaduszki nie są natomiast dniem wolnym, a ponieważ wypadają w sobotę, będziemy mogli swobodnie zaopatrzyć się w sklepach.

W wielu miastach Polski organizuje się Zaduszki Jazzowe. Serię koncertów pierwszy raz zorganizowali w 1954 r. w Krakowie wybitni muzycy – Jerzy Matuszkiewicz, Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Andrzej Trzaskowski i wielu innych. Zbierali się w kościołach i w prywatnych mieszkaniach, by grać dla garstki słuchaczy. Dziś na Zaduszki Jazzowe zapraszają między innymi Wrocław, Gdynia, Bydgoszcz, Opole, Poznań czy Ełk.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także