Trwa ładowanie...
d23yww3

Czy to on powinien zostać królem?

Rumuński sąd najwyższy 7 lutego wyda werdykt w delikatnej sprawie sukcesji tronu w byłej rodzinie królewskiej. Sąd rozstrzygnie, czy prawowitym dziedzicem króla Karola II był jego najstarszy syn Karol Mircea Grigore zrodzony ze związku morganatycznego, czyli małżeństwa z osobą, z niekrólewskiego rodu.

d23yww3
d23yww3

Karol Mircea urodził się ze związku z Joanną Marią Valentiną Lambrino, zwaną Zizi Lambrino. Małżeństwo było mezaliansem, więc zostało prędko unieważnione, jednak pozostał po nim syn - Karol Mircea. Król Karol II miał syna z drugiego małżeństwa, który rządził Rumunią dwukrotnie. Karol Mircea zmarł w 2006 roku, a o uznanie praw ojca, a co za tym idzie i swoje, walczy jego syn Paweł.

Historia walki o dziedzictwo rozpoczęła się w 1955 roku. Wówczas przebywający na emigracji Karol Mircea wygrał proces przed sądem w Lizbonie. Sędzia orzekł, że książę jako najstarszy syn króla Karola II jest jego dziedzicem. Wyrok ten, podobnie, jak analogiczny wyrok wydany później w Paryżu jest kwestionowany przez Rumunów, gdyż wydały go obce sądy.

Sprawa była również rozpatrywana przez sądy w wolnej Rumunii od początku lat 90. XX wieku i nie znalazła ostatecznego rozstrzygnięcia. W 2010 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka skrytykował Rumunię za opieszałość.

d23yww3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23yww3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj