PolskaCzy świadek w śledztwie dot. ustawy o rtv jest wiarygodny?

Czy świadek w śledztwie dot. ustawy o rtv jest wiarygodny?

Dopiero po weryfikacji zeznań świadka, który zgłosił się do prowadzących śledztwo dotyczące nowelizacji ustawy o rtv, będzie można ocenić, czy jest on wiarygodny, czy nie - tak białostocka prokuratura apelacyjna komentuje prasowe
informacje o niewiarygodności tej osoby.

Zeznania każdego świadka oceniamy dopiero po ich sprawdzeniu - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Białymstoku Janusz Kordulski.

Przypomniał, że od początku prokuratura zastrzegała, że zeznania tego konkretnego świadka będą weryfikowane i - przynajmniej na razie - nie będą podawane jego dane.

Powołując się na brak informacji od prowadzących śledztwo nie potrafił ocenić, ile czasu może potrwać ta weryfikacja. Sprawdzimy te zeznania i wtedy powiemy, czy świadek jest wiarygodny czy niewiarygodny, czy wniósł coś do śledztwa. Po prostu ocenimy ten dowód - dodał Kordulski.

W miniony wtorek białostocka prokuratura poinformowała, że ma nowego świadka w śledztwie, którego częścią jest też wątek tzw. grupy trzymającej władzę. W zeznaniach świadka chodzi o wątek korupcyjny.

Za co, komu, kto co obiecał - powiedział obecny wtedy w Białymstoku szef Prokuratury Krajowej Janusz Kaczmarek.

Według informacji prasowych, owym świadkiem jest Zbigniew Stonoga, były doradca lidera Samoobrony Andrzeja Leppera. Jak podaje piątkowa "Gazeta Wyborcza", to osoba skazana za wyłudzenia i fałszerstwa.

Już wcześniej Stonoga zgłosił się do warszawskiej prokuratury apelacyjnej mówiąc, że ma nagrania związane z tzw. grupą trzymającą władzę. Nigdy ich jednak nie przekazał.

Zeznania tego świadka są łatwe do sprawdzenia, przez oczywiście żmudną robotę (...) i w ten sposób będzie można sprawdzić jego wiarygodność. Jeżeli faktycznie okaże się prawdą to, co mówi, to będzie to pewien nowy naprawdę element - powiedział we wtorek w Białymstoku prokurator Kaczmarek, ale zastrzegł, że będzie o tym wiadomo po weryfikacji wiarygodności świadka.

Szef białostockiej prokuratury Sławomir Luks dodał, że "sensacyjność zeznań tego świadka jest tak daleka", że prokuratura podchodzi do tego z bardzo dużą ostrożnością. Do momentu zweryfikowania, potwierdzenia nie można mówić o żadnym przełomie - podkreślił.

Białostockie śledztwo ma m.in. wyjaśnić, kto wysłał Lwa Rywina do Agory z propozycją korupcyjną. Pod koniec ubiegłego roku zostało włączone do prowadzonego w Białymstoku postępowania dotyczącego nieprawidłowości przy pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o rtv.

Pierwsza część śledztwa zakończyła się oskarżeniem czterech osób, w tym byłej wiceminister kultury Aleksandry Jakubowskiej oraz byłych i obecnych urzędników Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Ministerstwa Kultury. Postawiono im zarzuty dotyczące bezprawnego przerobienia nowelizacji ustawy.

Określenie "grupa trzymająca władzę" pojawia się w raporcie sejmowej komisji śledczej badającej tzw. aferę Rywina. Autorem tego raportu, przyjętego przez Sejm, jest Zbigniew Ziobro, obecny minister sprawiedliwości.

Według raportu, Rywina miała wysłać do Agory "grupa trzymająca władzę" w składzie: Leszek Miller, Aleksandra Jakubowska, Lech Nikolski, Włodzimierz Czarzasty, Robert Kwiatkowski. Oni sami zaprzeczają tym oskarżeniom.

Lew Rywin odbywa wyrok więzienia za pomocnictwo przy płatnej protekcji wobec Agory. Zarówno w czasie procesu, jak i przesłuchiwany ponownie w prokuraturze w Białymstoku zaprzeczył, by ktokolwiek wysyłał go z korupcyjną propozycją i by taka grupa istniała.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)