Czy Litwie grozi wyludnienie po wstąpieniu do UE?
8% mieszkańców może stracić Litwa po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Według prowizorycznych szacunków unijnych ekspertów i krajowych socjologów, około 300 tys. obywateli zamierza wówczas wyjechać na Zachód w poszukiwaniu lepszego życia.
Takie dane opublikowała litewska firma konsultingowa "Magnus Holding". Komentując wyniki badań, jej szef Algis Dobravolskis powiedział, że chęć podjęcia pracy za granicą deklarują przede wszystkim dobrze wykształceni specjaliści. Na ogół chcą oni opuścić kraj na stałe wraz z rodzinami.
W ocenie Dobravolskisa, ich wyjazd negatywnie wpłynie na sytuację litewskiego państwa. Pozbawi gospodarkę najzdolniejszych i najenergiczniejszych fachowców, poważnie zmniejszy wpływy budżetowe i środki na ubezpieczenia socjalne.
Napływu litewskich emigrantów ekonomicznych z Litwy obawiają się także niektóre kraje unijne. Przedstawiciele Unii Europejskiej w Wilnie podkreślają jednak, że za zniesieniem 7-letniego okresu przejściowego w udostępnieniu Litwinom rynku pracy opowiedziały się już Dania, Holandia i Irlandia. Z informacji prasowych wynika, że wkrótce przyłączą się do nich Włochy i Szwecja. (ajg)