Trwa ładowanie...
d3oe3sl

Czy księża powinni brać pieniądze podczas kolędy? Sondaż

Czy księża powinni przyjmować pieniądze, kiedy odwiedzają wiernych po kolędzie? Większość Polaków jest temu przeciwna - pokazał sondaż dla serwisu rp.pl.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy nie chcą, aby księża brali datki podczas kolędy
Polacy nie chcą, aby księża brali datki podczas kolędy (Shutterstock.com)
d3oe3sl

Aż 64 proc. ankietowanych uważa, że księża nie powinni przyjmować pieniędzy chodząc po kolędzie. Za przyjmowaniem datków od wiernych w takiej sytuacji jest 17 proc. respondentów, a zdania w tej sprawie nie ma prawie co piąty badany - wynika z sondażu przeprowadzonego przez SW Research dla portalu rp.pl.

infogram.com
Podziel się

- Częściej przeciwnikami przyjmowania pieniędzy w czasie tzw. "kolędy" są kobiety (70 proc.), osoby powyżej 50 lat (66 proc.) oraz badani o wykształceniu średnim (65 proc.). Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 1001 do 2000 zł (68 proc.) oraz ankietowani z miast do 20 tys. mieszkańców (68 proc.) - powiedział portalowi Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

d3oe3sl

"Słuszne narzekanie i świeckich, i księży na jakość kolędowych wizyt, to w Polsce pobożonarodzeniowy rytuał. A może by tak wreszcie zmierzyć się z problemem systemowo? Nie żyjemy przecież w czasach opisywanych przez Glogera, w których wizyta duszpasterza była wydarzeniem sezonu, a po fakcie wdzięczni parafianie zwozili na plebanię >kiełbasy kolędowej łokci czterdzieści<" - pisał na portalu rp.pl Szymon Hołownia.

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 18-19 grudnia 2018 roku na próbie 800 osób, reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oe3sl

Podziel się opinią

Share

d3oe3sl

d3oe3sl
Więcej tematów