Czy Europa jest w stanie obronić się sama? Wiemy, co myślą Polacy

W obliczu eskalacji konfliktów na Bliskim Wschodzie i braku perspektywy na szybkie zakończenie wojny w Ukrainie, pojawia się zasadnicze pytanie: czy Europa jest bezpieczna? A przede wszystkim, czy ma siłę, środki i zdolności, aby - w chwili zagrożenia - obronić się sama, nie czekając na wsparcie sojuszników? Wiemy, co myślą o tym Polacy.

Marsz Pokoju dla Ukrainy w Gdańsku
Marsz Pokoju dla Ukrainy w Gdańsku
Źródło zdjęć: © FORUM | JACEK KOSLICKI
Katarzyna Staszko

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę pojawiają się pytania: co jeśli Putin zaatakuje Polskę i tę część Europy? Czy państwa Starego Kontynentu są w stanie obronić się same? Czy Unia Europejska zdałaby ten egzamin?

Amerykanie wydają na swoje siły zbrojne niemal dwa razy więcej niż wszyscy ich sojusznicy z NATO razem wzięci. W ostatnich latach wzrosły wydatki na obronność w Europie - nawet o 50 proc. w minionej dekadzie. Czy to pozwala nam spać spokojnie? Na zlecenie Wirtualnej Polski nastroje Polaków w tej kwestii zbadała firma United Surveys.

Pytanie brzmiało: Czy zgadza się Pan/i ze stwierdzeniem, że Europa jest w stanie obronić się sama przed ewentualnym konfliktem militarnym z wrogim krajem, na przykład Rosją?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Głos Sikorskiego słyszalny w Europie? "Wątpię, żeby budził zachwyt"

Polacy raczej sceptyczni

Niespełna jedna czwarta badanych (24,1 proc.) skłania się ku opinii, że jesteśmy w stanie przeciwstawić się wrogowi, przy czym zdecydowanie z takim stwierdzeniem zgadza się 4,3 proc. pytanych, a raczej zgadza się 19,8 proc.

Odpowiedź "zdecydowanie się nie zgadzam" wybrało 22,8 proc. ankietowanych, zaś "raczej się nie zgadzam" - 36,8 proc.

© WP

Wyborcy rządu i opozycji są zgodni

Co ciekawe, Polacy są sceptycznie nastawieni do możliwości obronnych Europy, niezależnie od politycznych poglądów.

Najwięcej "optymistów" jest wśród wyborców koalicji rządzącej, ale to i tak zaledwie nieco ponad jedna trzecia. 6 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie zgadzam się", a 29 proc. - "raczej zgadzam się". 42 proc. badanych z tej grupy raczej wątpi w to, że Europa obroni się sama, a 7 proc. jest zdecydowanie na nie.

Spośród ankietowanych wyborców PiS i Konfederacji zdecydowana większość nie postrzega Europy jako zdolnej do obrony. 27 proc. osób wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 38 proc. - "zdecydowanie się nie zgadzam".

Przeciwne zdanie miało prawie 20 proc., przy czym 2 proc. uważa, że Europa jest w stanie bronić się sama, a 17 proc. - że raczej potrafiłaby to zrobić.

Badanie United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zostało przeprowadzone w dniach 22-24 listopada 2024 r. metodą CATI&CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 osób.

Źródło: WP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosjaeuropa

Wybrane dla Ciebie