Czy 31 grudnia jest wolny? Czy pracownikom za Sylwestra przysługuje dodatkowy urlop?
W tym roku Sylwester wypada w sobotę. Z tego względu wielu pracowników zatrudnionych w wymiarze czasu pracy zakładającym przeciętnie pięciodniowy tydzień roboczy, 31 grudnia będzie miało dzień wolny. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zatrudnieni mogą liczyć na dodatkowy odpoczynek - w tym dniu otwarte pozostaną sklepy oraz wybrane zakłady pracy.
29.12.2022 | aktual.: 29.12.2022 07:57
Sylwester — chociaż jest hucznie obchodzony na całym świecie — nie należy w Polsce do dni ustawowo wolnych od pracy. W 2022 roku 31 grudnia wypada w sobotę. Oznacza to, że pracownicy wykonujący w tym dniu obowiązki zawodowe, nie są z nich zwolnieni. Wyjątkiem są osoby, pracujące od poniedziałku do piątku oraz wszyscy, którzy postanowią w tym dniu wykorzystać pulę urlopową.
Wolny Sylwester. Kiedy pracownicy mogą odebrać wolne za sobotę?
Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin". Oznacza to, że w przypadku, gdy święto wypada w sobotę, pracownicy mogą odebrać za nie dodatkowy dzień wolny w tygodniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Według Ustawy z 18 stycznia 1951 r. Sylwester nie jest jednak świętem. Z tego względu, nawet gdy wypada w sobotę, nie obniża tygodniowego wymiaru pracy. Pracownicy nie otrzymają również dodatkowego wolnego w tygodniu za przypadający w niedzielę Nowy Rok. Przepisy prawa wskazują, że w ciągu roku przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy - ostatnim z nich jest drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, czyli 26 grudnia.
Dni wolne w 2023 roku. Kiedy wypadają?
W kolejnym roku pracownicy będą musieli przepracować średnio 250 dni. Oprócz weekendów oraz urlopów zatrudnieni mogą liczyć na wolne w święta regulowane ustawą. Są nimi:
- 1 stycznia (niedziela) Nowy Rok,
- 6 stycznia (piątek) święto Trzech Króli,
- 10 oraz 11 kwietnia (niedziela i poniedziałek) Wielkanoc,
- 1 maja (poniedziałek) Święto Pracy,
- 3 maja (środa) Święto Konstytucji,
- 28 maja (niedziela) Zielone Świątki,
- 8 czerwca (czwartek) Boże Ciało,
- 15 sierpnia (wtorek) uroczystość Wniebowzięcia NMP/Święto Wojska Polskiego,
- 1 listopada (środa) uroczystość Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (sobota) Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 i 26 grudnia (poniedziałek i wtorek) Boże Narodzenie.
Tylko jeden dzień — wypadające w sobotę 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości — zagwarantuje pracownikom dodatkowy dzień wolny w tygodniu.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.