Czwarta fala koronawirusa w Europie. Gdzie jest najgorzej? Dramatyczne dane
W wielu krajach Europy czwarta fala pandemii koronawirusa była słabsza niż poprzednie. Jednak bardzo zła sytuacja pod względem zakażeń i zgonów panuje m.in. w Rumunii, Rosji i na Litwie. W Wielkiej Brytanii wskaźniki są najwyższe od stycznia.
Na Wyspach czwarta fala trwa już od 3 miesięcy. Właśnie tam notuje się najwięcej infekcji dziennie (37 tys.). Za Wielką Brytanią są Rosja (27 tys.), Rumunia (13 tys.), Ukraina (12 tys.) i Niemcy (8 tys.). Kilka krajów na wschodzie kontynentu boryka się z najwyższą liczbą zakażeń w historii epidemii COVID-19. Są to: Łotwa, Rosja, Białoruś i Rumunia.
We Francji czwarta fala cofa
Z kolei na Litwie, Ukrainie, w Mołdawii, Serbii, Bułgarii i Grecji odnotowywane wskaźniki są w co najmniej 70 proc. tak wysokie, jak w szczytowym okresie po wybuchu pandemii w 2020 roku.
Wygląda na to, że czwarta fala - słabsza niż pozostałe - cofa się we Francji. Jej szczyt odnotowano w sierpniu, kiedy rejestrowano ponad 20 tys. zakażeń dziennie i kilkadziesiąt zgonów. Podobnie sytuacja przedstawia się w Hiszpanii, Portugalii i we Włoszech.
Zobacz także: Czy możemy się spodziewać obostrzeń na przełomie listopada i grudnia?
Rumunia. "Katastrofa zdrowotna"
Rumunia, jeden z krajów o najniższym wyszczepieniu w Europie, doświadcza gwałtownego wzrostu liczby zgonów związanych z Covid-19. Według doniesień medialnych i postów na portalach społecznościowych, w kilku szpitalach w Bukareszcie i mieście Jassy przed szpitalami kolejki karetek z chorymi czekają na wolne łóżka.
Po raz pierwszy od początku epidemii władze Rumunii rozważają przeniesienie na leczenie kilkuset pacjentów poza granice kraju (np. na Węgry) z powodu sytuacji, którą prezydent Klaus Iohannis określił jako "katastrofę zdrowotną".
Litwa. Wraca obowiązek maseczek w pomieszczeniach
Na Litwie, która niedawno znalazła się na pierwszym miejscu w UE pod względem zapadalności na COVID-19 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, władze zdecydowały się wprowadzić ponownie obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach oraz zaapelowały do instytucji państwowych i prywatnych o przejście na system pracy zdalnej.
Pod względem liczby zakażeń w ciągu ostatnich siedmiu dni Wielka Brytania zajmuje drugie miejsce na świecie, zaś w statystyce zgonów jest na ósmym miejscu - według danych agencji Reutera. Dotychczas pełnym szczepieniom przeciw COVID-19 poddało się 78,7 proc. mieszkańców kraju.
Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) liczba zakażeń będzie wzrastać w ciągu najbliższych dwóch tygodni w Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, na Węgrzech, Łotwie, Liechtensteinie, Litwie, Holandii, Polsce, Rumunii i Słowacji.
Źródło: PAP
____
Jedzenie bez wychodzenia z domu? Sprawdź pyszne pl kody i zamów to, na co masz dziś ochotę!
Treści redakcyjne są całkowicie niezależne. Rozwój serwisu zależy od naszych czytelników. Wspierasz nas kupując produkty naszych partnerów po kliknięciu w linki zamieszczone w tekście.