Trwa ładowanie...

Członek KRRiT broni Rydzyka przed Watchdog Polska. Wysłał list do prezydenta

Prof. Janusz Kawecki, członek KRRiT zaangażował się w spór prawny pomiędzy Siecią Obywatelską Watchdog Polska a Fundacją "Lux Veritatis" związaną z Radiem Maryja i o. Tadeuszem Rydzykiem. Wystosował nawet list do prezydenta Andrzeja Dudy.

Share
Tadeusz Rydzyk
Tadeusz RydzykŹródło: PAP
d3frp5k

W ostatnich dniach Radio Maryja wystosowało komunikat w tej sprawie. Przekazano w nim m.in., że "działania Watchdog Polska noszą znamiona nękania" i jest to "część szerszego planu likwidacji chrześcijaństwa".

d3frp5k

"Realizatorzy tego planu, zdają sobie też sprawę, że proces dechrystianizacji Polski nie będzie skuteczny, póki istnieje Radio Maryja i Telewizja Trwam oraz wyrosła przy nich licząca setki tysięcy osób Rodzina Radia Maryja" - czytamy w komunikacie.

Ojciec Tadeusz Rydzyk porównał się do Jezusa. Oskarżyciel zabrał głos

Wcześniejsze przeszkody

Na antenie Radia Maryja do sprawy odniósł się prof. Janusz Kawecki. Członek KRRiT podkreślił, że "zabrał głos z potrzeby serca". - Zostałem powołany do składu KRRiT w tej kadencji, przed czterema laty, przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa KRRiT zobowiązuje mnie, abym dbał o interes odbiorców mediów - stwierdził.

Prof. Kawecki poinformował, że do Rady wpłynęły liczne listy w sprawie nękania nadawcy TV Trwam - Fundacji "Lux Veritatis" przez Sieć Obywatelką Watchdog Polska. W tym kontekście członek KRRiT ocenił, że "katolicy jako odbiorcy mediów są nierównomiernie traktowani".

d3frp5k

- Wiele osób, do których obecnie docierają informacje, może zapomniało, a młodsi mogą nawet nie zdawać sobie sprawy, jakie przeszkody były stawiane Radiu Maryja - powiedział prof. Kawecki.

- Występowano o to, aby podjąć tę sprawę w Sejmie. Sejm chciał opinii Najwyższej Izby Kontroli. NIK przeprowadził takie stanowisko i ocenę sytuacji jak wygląda nadawca katolicki w stosunku do pozostałych dwóch komercyjnych. Wykazał dość druzgocąco, że KRRiT nawet mając częstotliwości, z których mogłoby skorzystać Radio Maryja, nie ogłaszało ich tylko chowało do szuflady. (…) Podobna sytuacja była z TV Trwam - kontynuował prof. Kawecki.

List do prezydenta

Członek KRRiT podkreślił, że za czasów rządów PO-PSL "starano się włączać urzędy i instytucje państwowe do walki z katolickimi nadawcami - Radiem Maryja i TV Trwam, ale teraz już nie da się tego zrobić". - Dlatego tę rolę przejmują takie instytucje jak Sieć Obywatelska Watchdog Polska, która w 2016 roku wystąpiła o dostęp do informacji publicznych - ocenił prof. Kawecki.

d3frp5k

Według członka KRRiT "tutaj jest bardzo ciekawa sprawa, ponieważ ustawa, która umożliwia dostęp do informacji publicznych, jest niestety znacząco nieprecyzyjna". - To powoduje, że składy sędziowskie wydają takie lub inne orzeczenia i wyroki, w zależności jak interpretują ustawę. (…) Tak w prawie nie powinno być, ale mając to na uwadze, Watchdog to wykorzystuje - stwierdził.

Prof. Kawecki argumentuje również, że działania Watchdog Polska wymierzone są nie w fundację "Lux Veritatis", ale w samego o. Tadeusza Rydzyka. - Oni sobie zdają sprawę, że jest on mózgiem i inicjatorem ewangelizacji przez media. To staram się przedstawić w liście do pana prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział.

Źródło: radiomaryja.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3frp5k

Podziel się opinią

Share
d3frp5k
d3frp5k
Więcej tematów