Trwa ładowanie...

Częstochowa. Prokuratura nie będzie badać starcia kibiców na Jasnej Górze

Częstochowa. Mijają dwa lata od starć kibiców z członkami m.in. Obywateli RP na błoniach Jasnej Góry. Tymczasem sąd oddalił prawomocnie zażalenie na umorzenie prokuratorskiego dochodzenia w tej sprawie.

Share
Częstochowa. Prokuratura nie będzie badać starcia kibiców na Jasnej Górze
Źródło: Agencja Gazeta
d2kmtbt

O decyzji sądu informuje "Gazeta Wyborcza". Sprawa dotyczy wydarzeń ze stycznia 2018 roku. Wówczas grupa kibiców uczestniczyła w pielgrzymce na Jasnej Górze. Świadkowie relacjonowali, że niektórzy uczestnicy posiadali transparenty z krzyżem celtyckim i napisem "White United".

Na miejscu obecni byli również członkowie Obywateli RP i Demokratycznej RP, którzy zorganizowali kontrmanifestację. Doszło do starć. Protestujących przeciw rasizmowi i mowie nienawiści wyrywano flagi i podpalano jeden z transparentów. Po tym incydencie dwoje pokrzywdzonych zgłosiło na komisariacie naruszenia nietykalności cielesnej, gróźb karalnych i zniszczenia mienia.

d2kmtbt

Kilka dni po pielgrzymce policja miała informować, że doszło do "prowokacji" ze strony kontrmanifestantów. Służby zapewniały również, że dysponują szerokim materiałem dowodowym ze zdjęciami i filmami ze starć, ale przez ponad rok nie udało się zidentyfikować napastników.

Zobacz też: Jarosław Kaczyński niezastąpiony? "Gdyby go zabrakło, to wszystko zacznie się sypać"

Częstochowa. Kolejna pielgrzymka kibiców na Jasnej Górze już wkrótce

Jak przypomina "Gazeta Wyborcza", dochodzenie kilka razy przedłużano, aż pod koniec 2018 roku Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ podjęła decyzję o umorzeniu postępowania. Powód? Nie wykryto sprawców napaści.

To nie spodobało się trzem poszkodowanym, którzy złożyli zażalenia na umorzenie dochodzenia. Sąd Rejonowy w Częstochowie odniósł się do tego wniosku, stwierdzając, że śledczy zrobili wszystko, co w ich mocy. Tym samym prawomocnie oddalono zażalenie na prokuratorskie dochodzenie.

d2kmtbt

To jednak nie wszystko. 11 stycznia ma odbyć się kolejna pielgrzymka środowisk kibicowskich. Zaplanowano uroczystości religijne z udziałem miłośnika piłki nożnej abpa Stanisława Dzięgi ze Szczecina. Oprawa na błoniach Jasnej Góry ma nawiązywać do 100-lecia Bitwy Warszawskiej. "Obrońcy demokracji zapowiadają, że jak co roku będą się temu przyglądać" - czytamy w artykule "Gazety Wyborczej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

d2kmtbt

Podziel się opinią

Share
d2kmtbt
d2kmtbt
Więcej tematów