Trwa ładowanie...
d36mede

Czechy nie dają szans romskim dzieciom

Amnesty International zarzuciło Republice Czeskiej, że wysyła dzieci romskie do szkół dla dzieci niepełnosprawnych umysłowo.

d36mede
d36mede

Organizacja wyraża w swym raporcie ubolewanie, że dyskryminacja ta utrzymuje się, chociaż w 2007 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdził, że w Czechach dochodzi do segregacji dzieci romskich w systemie edukacji.

W 2005 r. Czechy co prawda przemianowały "szkoły specjalne" na "szkoły praktycznej edukacji podstawowej", ale de facto zarówno nabór młodzieży, jak i sposób ich kształcenia pozostały niezmienione.

Dyrektorka AI na Europę i Azję Środkową Nicola Duckworth oceniła, że zapowiedziane w listopadzie przez władze czeskie kroki mające włączyć dzieci romskie do powszechnego systemu kształcenia nie są "ani spójne, ani wiążące", a "powinny położyć kres dyskryminacji i zająć się przyczynami leżącymi u jej źródeł".

Jak podkreśla AI, w niektórych szkołach aż 80% uczniów w "szkołach praktycznej edukacji podstawowej" dla osób upośledzonych umysłowo to Romowie.

- Edukacja może położyć kres utrzymującej się sytuacji biedy i wykluczenia znacznej części ludności romskiej. Ale jeśli władze czeskie nie dadzą jej takich samych możliwości, odmawiają romskim dzieciom szans na lepszą przyszłość - podkreśliła Duckworth.

d36mede
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d36mede
Więcej tematów