Pierwsze skutki działań komisji. Jest zapowiedź zgłoszeń do prokuratury
W piątek Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Przewodniczący tejże komisji Dariusz Joński zapowiedział pierwsze zawiadomienia do prokuratury. - Będziemy chcieli złożyć zawiadomienie do prokuratury na samego Jarosława Kaczyńskiego za sprawczość kierowniczą - przekazał. Dodał, że złożone również będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego premiera Mateusza Morawieckiego
24.05.2024 | aktual.: 24.05.2024 19:17
Jarosław Kaczyński zeznawał przed komisją ds. wyborów kopertowych. Przesłuchanie było bardzo chaotyczne, dochodziło do licznych spięć między komisją a świadkiem.
Piątkowym przesłuchaniem Kaczyńskiego komisja ma zakończyć przesłuchiwanie świadków, ale - jak powiedział Dariusz Joński - w razie potrzeby komisja jest gotowa wezwać kolejnych świadków. Raport końcowy komisja planuje przedstawić do końca maja.
Joński zapowiada. Zawiadomienie do prokuratury na Kaczyńskiego i Morawieckiego
- Będziemy chcieli złożyć zawiadomienie do prokuratury na samego Jarosława Kaczyńskiego za sprawczość kierowniczą. Za to, że to on podejmował decyzję, choć nie miał do tego żadnych uprawnień, ani marszałek Witek, ani premier nie upoważnił go to tego, żeby on decydował o terminie i sposobie przeprowadzenia wyborów - poinformował Dariusz Joński.
- Chcemy również złożyć i taki wniosek przygotować, zawiadomienie do prokuratury na byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który bez podstawy prawnej, z opiniami prawnymi na biurku, w których było czarno na białym (było - red.), że podpisanie tych decyzji, to odpowiedzialność karna, majątkowa i konstytucyjna (podejmował działania - red.). Mimo to podpisał decyzję a w ślad za tym wydano prawie 100 milionów złotych - dodał przewodniczący komisji ds. wyborów kopertowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wybory kopertowe
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 r., miały odbyć się 10 maja 2020 r. w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie 10 maja 2020 r. nie może się odbyć. Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), a głosowano w lokalach wyborczych.
Źródło: TVN24