Trwa ładowanie...
d2ycskv

Czarne chmury nad KRS. Jest wniosek o wystąpienie z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa

Na rozpoczętym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa przyjęty został wniosek o omówienie zawieszenia KRS w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i ewentualnego wystąpienia z tej organizacji - podało RMF FM.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS
Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS (PAP, Fot: Jakub Kamiński)
d2ycskv

Autorem wniosku jest sędzia Jarosław Dudzicz. - Mój wniosek formalny jest taki, aby Rada zajęła się tym problemem. I drugi wniosek formalny - aby podjęła uchwałę o wystąpieniu z ENCJ - powiedział.

Wniosek o poszerzenie obrządku obrad przeszedł bez głosu sprzeciwu. Członkowie Rady na początku odnieśli się do tego pomysłu sceptycznie, z wyraźnym wsparciem przewodniczącego Leszka Mazura, który jeszcze wczoraj reprezentował zawieszoną przez ENCJ Radę w Bukareszcie.

Wniosek o wystąpienie z sieci w reakcji na zawieszenie w niej próbował kontrować Marek Jaskulski. - Ta decyzja zapowiedziana była od dłuższego czasu, dotyczy tylko zawieszenia i to nie jest najważniejsza rzecz dla naszej Rady - mówił.

d2ycskv

Rada ma zająć się wnioskami na końcu posiedzenia - w piątek.

Wszystko przez kontrowersyjną nowelizację

Przypomnijmy, Europejska Sieć Rad Sądownictwa zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka tej organizacji w poniedziałek. Nastąpiło to podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie. Za zawieszeniem KRS oddano 100 głosów, przy 6 przeciwnych i 9 wstrzymujących się. W rezultacie nie ma ona prawa głosu i nie może w ramach organizacji podejmować "praktycznie żadnych działań".

Zarząd organizacji rekomendował wyrzucenie KRS. Twierdzi, że nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.

d2ycskv

Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS. W jej myśl zmieniono zasady wyboru sędziów. W marcu Sejm RP wybrał 15 sędziów na nowych członków KRS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Głupia, szkodliwa, antypolska" wypowiedź Andrzeja Dudy o UE. Sławomir Neumann: to zakrawa o zdradę stanu

d2ycskv

Podziel się opinią

Share
d2ycskv
d2ycskv