KRS została zawieszona w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
Europejska Sieć Rad Sądownictwa zawiesiła Krajową Radę Sądownictwa w prawach członka organizacji. O decyzji poinformował przewodniczący KRS Leszek Mazur.
- Chodzi tutaj o szeroko rozumiane reformy (...) na co sama rada wpływu przecież nie ma - tłumaczył powody zawieszenia w rozmowie z TVN Leszek Mazur. Jak uznał, jest to "recenzowanie" pakietu ustaw przyjętych przez parlament, a nie działań KRS. I przyznał, że należy przeanalizować punkty uwypuklone w korespondencji Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ). - Mogą mieć cień racji - przyznał. Zaznaczył jednak, że "daleko idące" uwzględnienie stanowiska ENCJ "nie będzie możliwe".
- Nie ma instytucji, która nie dostrzegałaby niszczenia państwa prawa w Polsce - skomentował informację w RMF FM prof. Leszek Balcerowicz. Decyzję podjęto 3/4 głosów osób obecnych na sali podczas nadzwyczajnego posiedzenia Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa w Rumunii.
Zarząd organizacji rekomendował wyrzucenie Krajowej Rady Sądownictwa. Jak wyjaśniał w liście, KRS nie spełnia wymogów niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej.
Wyjaśnienia Rady nie przekonały ENCJ ani wtedy, ani teraz. W Rumunii, gdzie obradowano nad wnioskiem, swoje stanowisko przedstawił nowy przewodniczący KRS Leszek Mazur.
Wcześniej rzecznik KRS Maciej Mitera twierdził, że jest spokojny o decyzję ENCJ, o ile jej członkowie będą "kierować się prawem". - Jednak jeśli względy polityczne wezmą górę - to, co obserwujemy w Europie - to nie jestem taki pewny naszych racji - zaznaczył.
Na początku roku w życie weszła nowelizacja ustawy o KRS. W jej myśl zmieniono zasady wyboru sędziów. W marcu Sejm RP wybrał 15 sędziów na nowych członków KRS.
Europejska Sieć Rad Sądownictwa zrzesza 24 rady sądownicze z 20 krajów Unii Europejskiej.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl