Polska"Czajka". Poseł chce zawiesić Rafała Trzaskowskiego. Komentarze prawników

"Czajka". Poseł chce zawiesić Rafała Trzaskowskiego. Komentarze prawników

Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka" podnosi polityczne emocje. Poseł Janusz Kowalski z PiS stwierdził, że to powód do zawieszenia Rafała Trzaskowskiego w funkcji prezydenta Warszawy. Konstytucjonaliści prof. Marek Chmaj i prof. Marcin Matczak w rozmowie z Wirtualną Polską mówią nam, czy byłoby to w ogóle możliwe.

"Czajka". Poseł chce zawiesić Rafała Trzaskowskiego. Komentarze prawników
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski ostro skomentował w mediach społecznościowych awarię warszawskiej oczyszczalni ścieków "Czajka". Poseł stwierdził, że indolencja władz stolicy jest tak ogromna, że te należałoby natychmiast zawiesić i powołać w ich miejsce zarząd komisaryczny.

Tu poseł powołuje się na art. 97 ustawy o samorządzie gminnym. Mówi on, że: "w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej, może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat".

"Czajka". Komentarze prawników w sprawie odwołania Trzaskowskiego

Inne zdanie na ten temat ma prof. Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS. - Ustanowienie komisarza w trybie art. 97 ustawy o samorządzie gminnym nie może odnosić się do jednostkowej sprawy, ale do ogólnego braku skuteczności organów gminy - komentuje w rozmowie z Wirtualną Polską.

Czym jest ów "ogólny brak skuteczności"? - Mowa o nierealizowaniu zadań wynikających z ustawy i niewywiązywaniu się z obowiązków. Do tego musi dojść przesłanka o "braku nadziei na szybką poprawę". Stąd absolutnie nie zachodzi w Warszawie sytuacja, na podstawie której można by zawiesić organy gminy - kontynuuje Chmaj.

Wtóruje mu prof. Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. - Ustanowienie kuratora jest ostatecznością i może nastąpić (zgodnie z art. 97 ustawy) "w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych". Samorząd warszawski wykonuje swoje działania normalnie, a awaria rury jest awarią rury, a nie "nierokującym nadziei na poprawę i przedłużającym się brakiem skuteczności w wykonywaniu zadań" - mówi nam Matczak.

Czajka. Rura jak sygnalizacja świetlna?

W rozmowie z WP profesor nie ukrywał, że jest zażenowany propozycją posła: - Poza tym ta rura zostanie naprawiona i to rokuje nadzieję na szybką poprawę. Przepraszam za ironię, ale mam wrażenie, że za moment ustanowi się kuratora w Warszawie, ponieważ drugi raz nie będzie działała sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu w centrum. Przypomnę tylko, że niezależność samorządu od rządu jest chroniona przez Konstytucję RP i Rząd RP powinien ją szanować - zakończył swoją wypowiedź.

Do awarii rury doszło w sobotę. Prezydent Rafał Trzaskowski powołał sztab kryzysowy, który ma się tą sprawą zająć. Do awarii tej samej oczyszczalni ścieków doszło też w zeszłym roku. Minister Marek Gróbarczyk zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Za odpowiedzialnego za skażenie Wisły uważa prezydenta Warszawy.

Kontrola ws. Czajki. "Warszawskie wodociągi nam ją uniemożliwiają"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3544)