Trwa ładowanie...
czajka

Czajka. Zrzut ścieków do Wisły po awarii. Minister zawiadomi prokuraturę

"Skierujemy sprawę do prokuratury" - napisał na Twitterze Marek Gróbarczyk. To jego reakcja na awarię oczyszczalni "Czajka" w Warszawie. Minister podkreśla, że Rafał Trzaskowski "ponosi pełną odpowiedzialność za skażenie Wisły".

Share
Czajka. Zrzut ścieków do Wisły po awarii. Minister zawiadomi prokuraturę
Źródło: Agencja Gazeta
d2w2kmi

"Mamy powtórkę sprzed roku i kolejną katastrofalną awarię 'Czajki'. Warszawskie fekalia znów płyną Wisłą" - napisał na Twitterze minister Marek Gróbarczyk. Zapowiedział skierowanie sprawy do prokuratury. Za odpowiedzialnego za skażenie Wisły uważa prezydenta Warszawy.

"Trzaskowski nie zastosował się do zaleceń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, nie wykonał rurociągu awaryjnego. (...) Skierujemy sprawę do prokuratury" - zapowiedział minister

Inny politycy obozu rządzącego również nie oszczędzają Trzaskowskiego. W mediach społecznościowych publikują krytyczne wobec prezydenta stolicy komentarze. "Dwa miesiące temu, jak zrobiłam konferencję pod MPWiK i zadałam pytania, czy obszar jest zabezpieczony i czy istnieje plan budowy alternatywnego kolektora, albo chociaż koncepcja - nazwał to Trzaskowski kampanią. Przez rok nie zrobiliście nic. Dzisiaj są tego kolejne efekty" - napisała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

O krok dalej poszedł poseł Janusz Kowalski. Pisze o "zawieszeniu Trzaskowskiego i ustanowieniu zarządu komisarycznego w Warszawie".

Jeszcze w piątek prezes Wód Polskich, Przemysław Daca w programie "Money. To się liczy" ostrzegał, że ryzyko awarii jest obecnie bardzo duże.

d2w2kmi

Czajka. Rafał Trzaskowski poinformował o awarii

Przypomnijmy, że o problemie napisał w sobotę sam Trzaskowski. "Właśnie dowiedziałem się, że doszło do awarii rury przesyłowej do 'Czajki'. Właściwe służby już zostały poinformowane. Na czas awarii uruchomiliśmy ozonowanie. Powołałem sztab" - podkreślił prezydent Warszawy.

W kolejnym wpisie dodał, że "aby zapewnić bezpieczny odbiór ścieków od mieszkańców, na czas awarii MPWiK rozpoczął awaryjny zrzut ścieków do Wisły". "Tak jak informowałem - dla zminimalizowania skutków zrzutu uruchomiliśmy ozonowanie. Spółka rozpoczęła także mechaniczne oczyszczanie ścieków" - zaznaczył.

Zapewnił, że "awaria nie ma wpływu na jakość wody dostarczanej warszawiakom". "Uruchomiliśmy codzienne badanie wody w Wiśle na odcinku warszawskim oraz Warszawa – Płock. Wyniki badań będą na bieżąco publikowane na stronie internetowej MPWiK oraz w mediach społecznościowych spółki" - poinformował Trzaskowski.

- Będziemy gotowi do tego, by udzielić pomocy - podkreślił w rozmowie z portalem tvp.info wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

d2w2kmi

Podziel się opinią

Share
d2w2kmi
d2w2kmi
Więcej tematów