Trwa ładowanie...
d4gldfr

Cudowny Obraz w dobrym stanie


Na Jasnej Górze przeprowadzono ekspertyzy Cudownego Obrazu, od 600 lat otoczonego największym kultem w Polsce wizerunku Matki Bożej. Naukowcy ocenili stan obrazu jako dobry.

d4gldfr
d4gldfr

W trzech miejscach ikony konserwatorzy wstrzyknęli substancję klejącą, by wzmocnić i zabezpieczyć warstwę malarską obrazu. Kustosz Cudownego Obrazu, ojciec Melchior Królik, zapewnia jednak, że nie ma powodów do niepokoju. Dodaje, że przeprowadzone zabiegi konserwatorskie dowodzą, iż obraz należy dokładnie sprawdzać co roku.

Od czasu umieszczenia w klasztorze paulinów na Jasnej Górze w 1384 roku, obraz poddawany był wielokrotnym zabiegom konserwatorskim. Po sprofanowaniu i znacznym uszkodzeniu w 1430 roku odnawiano go przez kolejne 4 lata w Krakowie na polecenie króla Władysława Jagiełły. Obraz ten był kilkakrotnie odnawiany w ciągu następnych stuleci.

Podczas II wojny światowej ukryty przed hitlerowcami zawilgotniał, następnie zbyt szybko wysechł i to spowodowało łuszczenie się farby.

W 1979 roku Prymas Stefan Wyszyński powołał specjalną komisję ekspertów i konserwatorów, którzy regularnie sprawdzają stan obrazu. Tegoroczne badania prowadzone były pod kierunkiem profesora Wojciecha Kurpika z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. (aka)

d4gldfr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gldfr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj