Trwa ładowanie...

Cudów nie ma - Platforma gwałtownie traci poparcie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku lutego, wygrałaby je Platforma Obywatelska, na którą oddałby swój głos co trzeci Polak - wynika z najnowszego sondażu Wirtualnej Polski przeprowadzonego przez Gemius. Na drugim miejscu w rankingu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość, na które chce głosować 19% ankietowanych.

Cudów nie ma - Platforma gwałtownie traci poparcieŹródło: PAP
d1jn9e8
d1jn9e8

Platforma, którą popiera 36% ankietowanych, w dwa tygodnie straciła aż 7% poparcia. PiS z kolei zanotował wzrost popularności o 3 punkty procentowe.

Koalicyjny PSL wybiera 8% ankietowanych. To wynik lepszy o 1 punkt procentowy w porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni. Tyle samo Polaków chciałoby zagłosować na SLD. Ugrupowanie Grzegorza Napieralskiego poprawiło swoje notowania o 3 punkty procentowe.

Poza Sejmem znalazłyby się: Samoobrona z 3-procentowym poparciem, SDPL, Demokraci.pl - po 1%, LPR i UPR - 0%. 8% ankietowanych wybiera inną partię, a 16% jeszcze nie wie, na kogo będzie głosować.

Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów PO wybiera 35% ankietowanych (spadek o 7%), podczas gdy PiS - 14% (wzrost o 2%). Internauci wprowadziliby do Sejmu również SLD z 7-procentowym poparciem (wzrost o 1%), a także PSL, które może liczyć na głosy 5% użytkowników internetu i - co ciekawe - Samoobronę (również 5% poparcia).

d1jn9e8

Znacznie pogorszyły się notowania premiera. O wypełnianiu przez Donalda Tuska obowiązków premiera Donalda Tuska z aprobatą mówi 41% badanych, jednak tylko 4% Polaków ocenia jego funkcjonowanie zdecydowanie dobrze. Po raz pierwszy ilość ankietowanych oceniających pracę premiera negatywnie jest większa niż liczba osób oceniających ją dobrze. Złe zdanie o pracy premiera ma 42% Polaków, z czego aż 18% - zdecydowanie złe. W porównaniu z badaniem sprzed dwóch tygodni odsetek badanych dobrze oceniających pracę Donalda Tuska zmalał o 5 punktów procentowych, a udział respondentów negatywnie wypowiadających się o funkcjonowaniu gabinetu Tuska wzrósł o 1%.

Istotnie spadły również notowania rządu. Już tylko 26% ankietowanych dobrze ocenia działania rządu, podczas gdy jeszcze dwa tygodnie temu pozytywne zdanie o pracy gabinetu Donalda Tuska miał co trzeci Polak (30%). Negatywne zdanie na temat działalności rządu ma 70% ankietowanych - to wzrost negatywnych wskazań o 5%.

Prawie dwie trzecie społeczeństwa (61%) ocenia, że prezydent źle wypełnia swoje obowiązki, przy czym jedna trzecia ankietowanych (35%) ocenia pracę prezydenta zdecydowanie źle. Blisko jedna trzecia (30%) wyraża opinię przeciwną. Udział badanych niezadowolonych z pracy prezydenta zmniejszył się o 1%, odsetek osób pozytywnie oceniających pracę Lecha Kaczyńskiego zmalał z kolei o 2%.

Co piąty Polak pozytywnie wypowiada się o działaniach parlamentu (24%), wciąż jednak ponad połowa wyborców (57%) ma o Sejmie zdanie negatywne.

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 3 lutego. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

d1jn9e8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1jn9e8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj