Trwa ładowanie...

Coraz więcej uczniów podstawówek ma kłopoty ze słuchem

20% dzieci ze szkół podstawowych ma zaburzenia słuchu a 30% ma tzw. szumy uszne. Większe zaburzenia mają dzieci ze starszych klas. Powodem jest hałas w szkołach ponad dopuszczalne normy.

Coraz więcej uczniów podstawówek ma kłopoty ze słuchemŹródło: Jupiterimages
d4eysdc
d4eysdc

Profesor Henryk Skarżyński z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu podkreślił, że ostatnie badania dowodzą, iż hałas szkolny jest szkodliwy. Zmienia się przyczyna uszkodzenia słuchu: u dzieci młodszych uszkodzenia są spowodowane nawracającymi infekcjami, u szóstoklasistów - uszkodzeniami centralnymi czyli hałasem.

Profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej poinformował, że w kilku szkołach w kraju hałas jest monitorowany. Z pomiarów wynika, że dopuszczalne normy hałasu w szkołach są przekraczane. Profesor dodał, że dzieci zmęczone hałasem podczas przerwy nie są w stanie skupić się na lekcji. Codzienne zaś przebywanie w takim hałasie uszkadza słuch.

Specjaliści twierdzą, że z hałasem szkolnym można walczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest odpowiednie wygłuszanie korytarzy szkolnych.

d4eysdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4eysdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj