Trwa ładowanie...
d2j0g2u
29-12-2015 15:10

Co zakłada projekt ustawy o policji? Szef MSWiA: ograniczenie, a nie rozszerzenie kompetencji służb

• Nasz projekt nie rozszerzy kompetencji służb - twierdzi szef MSWiA

• Stosowanie środków operacyjnych ma być zawężone do 18 miesięcy

• W obecnej ustawie nie ma ograniczenia czasowego

• To też realizacja orzeczenia TK - dodał minister

d2j0g2u
d2j0g2u

W projekcie nowelizacji, która dotyczy zasad pracy operacyjnej policji i służb specjalnych, jest ograniczenie, a nie rozszerzenie kompetencji służb - oświadczył szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Według niego opozycja mówi o tym projekcie nieprawdę.

Szef MSWiA oświadczył na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że projekt nowelizujący m.in. ustawę o Policji, realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, z lipca 2014 r. Trybunał zakwestionował wówczas dotychczasowe zasady pracy operacyjnej oraz dotyczące billingów telefonicznych i uznając przepisy za niekonstytucyjne dał wówczas ustawodawcy 18 miesięcy na przygotowanie i wprowadzenie nowych rozwiązań.

Błaszczak podkreślił, że projekt nowelizacji został przygotowany przez posłów PiS, tak aby służby specjalne i policja mogły pracować po 6 lutego 2016 r. Minister zaznaczył, że w przyszłym roku czekają Polskę ważne wydarzenia, m.in. Światowe Dni Młodzieży czy szczyt NATO, i służby specjalne oraz policja muszą mieć narzędzia do tego, aby zapewnić bezpieczeństwo.

- Wbrew tezom nieuczciwie stawianym przez niektóre media i opozycję ten projekt ustawy ogranicza możliwości funkcjonowania służb specjalnych, jest to ograniczenie, a nie rozszerzenie kompetencji - powiedział Błaszczak.

d2j0g2u

Jako przykład podał czas, w którym możliwe ma być stosowanie środków operacyjnych. W projekcie nowelizacji - zaznaczył - jest on zawężony maksymalnie do 18 miesięcy, a - jak mówił Błaszczak - pod rządami obecnej ustawy ten czas nie jest niczym ograniczony i postępowania takie trwają nawet wiele lat. Dodał, że w projekcie nowelizacji zapisano też, że zawsze za zgodą sądu stosowanie środków operacyjnych może być wydłużane co trzy miesiące.

Ponadto - zaznaczył szef MSWiA - w projekcie został zawarty katalog spraw, które podlegają czynnościom operacyjnym. - To też realizacja orzeczenia TK - dodał Błaszczak.

Wicepremier oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podzielił zdanie Błaszczaka, że projekt ogranicza, a nie rozszerza uprawnienia służb. - Projekt PiS przewiduje kontrolę billingów przez Sąd Okręgowy. Sąd może występować o wykaz billingów wraz z uzasadnieniem - zaznaczył.

Gowin podkreślił, że, wbrew zarzutom m.in. posłów opozycji, projekt nie ogranicza wolności korzystania z internetu.

d2j0g2u

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska poinformowała, że Rada ds. Cyfryzacji działająca przy jej ministerstwie, składająca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych i ekspertów otrzymała w poniedziałek projekt ustawy i do końca tygodnia będzie go analizować.

- Na poniedziałek zaplanowane jest spotkanie okrągłego stołu z Radą ds. Cyfryzacji, ministra cyfryzacji, żeby omówić postulaty i uwagi do ustawy, wyjaśnić źródła poszczególnych zapisów, różnice pomiędzy istniejącą ustawą i obecnym projektem, a także ich relacje do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - powiedziała.

Dodała, że ma nadzieję na wypracowanie stanowiska, które będzie "równoważyło chronione dobra bezpieczeństwa i wolności".

d2j0g2u

We wtorek rano na temat nowelizacji wypowiadali się posłowie PO. W ocenie szefa klubu Platformy Sławomira Neumanna projekt nowelizacji ustawy o Policji "rozszerza w nieskończoność możliwości inwigilowania obywateli, podsłuchiwania, sprawdzania naszej aktywności w świecie elektronicznym, w internecie, w mailach, portalach społecznościowych, podsłuchiwania rozmów".

Projekt nowelizacji zakłada, że wymagana będzie zgoda sądu w przypadku: podsłuchiwania rozmów telefonicznych, zakładania podsłuchów w pomieszczeniach prywatnych, kontroli korespondencji.

W projekcie doprecyzowano m.in., że kontrola operacyjna może zostać zarządzona co do przestępstw ściganych na mocy ratyfikowanych umów międzynarodowych, określonych w polskim prawie karnym. Uszczegółowiono też przepisy dotyczące kontroli granicznej oraz wprowadzono katalog przestępstw, do których rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania ABW i Żandarmeria Wojskowa może stosować kontrolę operacyjną.

d2j0g2u

Projekt daje też prawo wiceszefowi CBA możliwość wnoszenia w przypadkach niecierpiących zwłoki o zarządzanie kontroli operacyjnej oraz jej przedłużenie. Obecnie takie prawo ma tylko szef Biura. Zapisy pozwalają też prokuratorowi wnieść zażalenie na decyzję sądu o kontroli operacyjnej.

W projekcie PiS określono również zamknięty katalog danych innych niż dane telekomunikacyjne, które uprawnione służby mogą uzyskiwać od operatorów w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw. Wskazano też, że dane telekomunikacyjne, pocztowe oraz internetowe mogą być udostępniane tylko w celu realizacji konkretnych zadań określonych w ustawie regulującej działalność uprawnionej służby. Zakres tych zadań został dostosowany do specyfiki działania konkretnej służby – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

d2j0g2u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j0g2u
Więcej tematów