Co pić w czasie upałów? Wysokie temperatury sprzyjają odwodnieniu
W czasie upalnych dni wzrasta ryzyko odwodnienia, które jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Z tego względu warto zadbać o odpowiednią ilość płynów, spożywanych w gorące dni. Co pić w upał? Rodzaj przyjmowanego płynu ma ogromne znaczenie.
17.07.2023 12:16
Niemal każdego lata w Polsce mamy do czynienia z falami upałów. W dni, w których temperatura powietrza osiąga lub przekracza 30 st. Celsjusza, wzrasta ryzyko odwodnienia, przegrzania organizmu oraz udarów. Warto więc pamiętać o zachowaniu szczególnych zasad ostrożności - w tym o spożyciu odpowiedniej ilości płynów.
Co pić w upał? Nie tylko wodę
O tym, jak ważne jest nawadnianie organizmu w czasie ciepłych dni, każdego roku przypominają instytucje państwowe oraz służby. Osoby, które nie spożyją odpowiedniej ilości płynów, mogą doznać odwodnienia, przegrzania organizmu lub udaru cieplnego, które w skrajnych sytuacjach mogą skutkować nawet śmiercią.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak przypomina serwis Ministerstwa Zdrowia, w czasie upałów należy pić więcej, niż zwykle. "Nie zwlekaj do czasu, aż poczujesz pragnienie" - wskazują przedstawiciele resortu, podkreślając, że w takcie gorących dni należy unikać spożywania alkoholu oraz słodkich napojów. Co w takim razie pić w czasie upału?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, przypomina: "latem częściej przebywamy w środowisku o stosunkowo wysokiej temperaturze. Wiąże się to z większą utratą wody, głównie w wyniku zwiększonego wydzielania potu. Wzrastają również straty wody przez płuca. Nie wszyscy jednak jesteśmy świadomi, że wraz z wodą tracimy elektrolity - składniki mineralne rozpuszczone w płynach komórkowych. Są to dodatnio naładowane kationy: sód, potas, wapń, magnez, jak i naładowane ujemnie aniony: chlorki, wodorowęglany, fosforany". Straty te należy regularnie uzupełniać.
Picie wody w czasie upałów. "Pij wodę regularnie, nie czekając, aż poczujesz pragnienie"
Jak pić więcej wody w czasie upałów? Krótką instrukcję na ten temat przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny. Instytucja w mediach społecznościowych zamieściła krótki poradnik, wskazując, że "zapobieganie odwodnieniu jest szczególnie ważne dla osób starszych i małych dzieci". Spożycie większej ilości wody w upalne dni, ma ułatwić:
- trzymanie napełnionej szklanki w zasięgu ręki
- noszenie w plecaku lub torebce małej butelki wody
- regularne spożycie wody przez cały dzień, "nawet gdy nie poczujesz pragnienia"
- spożywanie warzyw i owoców, które również są źródłem wody.
Jak przypomina resort zdrowia, "przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała, powinno się wypijać około 0,02 litra wody. Jednak zapotrzebowanie na wodę zależy tak naprawdę od wielu czynników. Zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody - w zależności od płci, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4-5 litrów na dobę".