Co dalej ze świadczeniami dla Polaków? Komitety odpowiedziały
Wielu Polaków, korzystających z dotychczas przysługujących im świadczeń, zastanawia się, czy - i jeśli tak, to w jaki sposób - zmieni się ich rzeczywistość po 15 października. Zapytaliśmy komitety wyborcze o przyszłość świadczeń. Jedynie PiS uchylił się od odpowiedzi.
03.10.2023 17:41
Wszystkie informacje o wyborach 2023 znajdziesz TUTAJ.
Wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych, otrzymały od nas serię pytań dotyczących kluczowych kwestii. Na pytania odpowiedziały: KW Bezpartyjni Samorządowcy, KW Trzecia Droga, KW Nowa Lewica, KW Konfederacja Wolność i Niepodległość, KW Koalicja Obywatelska. Nie odpowiedział KW Prawo i Sprawiedliwość.
Czy uważacie państwo, że świadczenia socjalne, takie jak 800 plus, 300 plus, 13. i 14. emerytura, powinny być stale, corocznie, waloryzowane zgodnie z inflacją? - to kolejne pytanie, o odpowiedź, na które prosiliśmy komitety wyborcze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
KW Bezpartyjni Samorządowcy: waloryzacja uzależniona od kondycji finansowej państwa
KW Bezpartyjni Samorządowcy odpowiedział, że są za utrzymaniem świadczeń socjalnych, które wprowadzone zostały przez poprzednie rządy. Natomiast podkreślono, że kwestia waloryzacji powinna być uzależniona od kondycji finansowej i gospodarczej państwa.
KW Trzecia Droga: przepis na Polskę marnotrawną
KW Trzecia Droga w odpowiedzi na pytanie przekazał, że program 500 plus powinien pozostać bez zmian jako świadczenie, które wpisało się już na stałe w budżety Polaków. Odnosząc się do podniesienia poziomu tego świadczenia do 800 złotych, komitet podkreślił, że jest to działanie proinflacyjne, które "jest rozdawnictwem wyborczym i nie powinno w ogóle wejść w życie".
- To przepis na Polskę marnotrawną. My proponujemy pójście do przodu i budowę Polski, która świadczenia socjalne przyznaje potrzebującym, a nie wszystkim. Dodatkowe świadczenia emerytalne, czyli 13. i 14. emerytura powinny być włączone w podstawy emerytur - dodano.
KW Nowa Lewica: ustawowa zasada corocznej waloryzacji
KW Nowa Lewica stwierdził, że "nic, co dane, nie będzie odebrane". Jak dodano, będzie natomiast waloryzowane. Poinformowano, że zachowane zostaną świadczenia wprowadzone po 2015 roku i wprowadzona zostanie ustawowa zasada ich corocznej waloryzacji.
KW Prawo i Sprawiedliwość: nie odpowiedział
KW Prawo i Sprawiedliwość, jako jedyny z pytanych przez nas komitetów, nie odpowiedział na przesłane przez nas pytania.
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość: trzy z czterech świadczeń całkowicie zlikwidowane
KW Konfederacja Wolność i Niepodległość odpowiedział, że z wymienionych świadczeń trzy powinny zostać całkowicie zlikwidowane - 300 plus, 13. i 14. emerytura. Według komitetu, czwarte powinno zostać przywrócone do swojej pierwotnej wysokości (500 plus).
- Świadczenia socjalne nie powinny być waloryzowane również z tego powodu, że powodowałoby to powstanie efektu błędnego koła: waloryzacja świadczeń napędza inflację, co powoduje konieczność kolejnej waloryzacji, która znowu napędza inflację i tak dalej - dodano.
KW Koalicja Obywatelska: stabilne mechanizmy waloryzacji
KW Koalicja Obywatelska stwierdził, że zadane przez nas pytanie, to tak naprawdę "pytanie o filozofię państwa". - Polskie państwo postanowiło wesprzeć ludzi, którzy mają dzieci, programem 500 plus. Ten program uzyskał szerokie poparcie społeczne i polityczne - przypomniano w odpowiedzi.
Jak dodano, 1 stycznia 2024 kwota wsparcia na jedno dziecko wzrośnie do 800 złotych, "chociaż PiS odrzucił wcześniejszy projekt Koalicji Obywatelskiej wprowadzający zwiększenie świadczenia do kwoty 800 zł już od 1 czerwca".
- Warto też zaznaczyć, że rodzina otrzymująca to świadczenie od początku trwania programu straci do stycznia ponad 4 tys. złotych poprzez drożyznę PiS. Filozofia Polski XXI wieku powinna być taka, żeby dążyć do rozwiązań systemowych, a nie politycznych - stwierdzono w przekazanej nam odpowiedzi.
W odpowiedzi czytamy także, że "jeśli jako państwo decydujemy się przyznać jakieś świadczenia, bo są one ważne społecznie, to winny one być przez to państwo waloryzowane, żeby drożyzna ich nie zjadała, a politycy nie mogli nimi grać jak polityczną kiełbasą wyborczą".
- Dlatego planujemy stworzyć stabilne mechanizmy waloryzacji, które zostaną wypracowane w dialogu pracowników, pracodawców i rządu. Aby wprowadzać rozwiązania systemowe, musimy w Polsce zacząć ze sobą rozmawiać poważnie. Powrót do takiego dialogu w komisji trójstronnej to jedyna realna szansa na mądre rozwiązania systemowe, które będą miały szerokie poparcie społeczne - zaznaczono na koniec.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski