Co dalej z 800 plus? Zastanawiające słowa Kaczyńskiego

- My prowadzimy debatę z Polakami, bo to dla nich jest ta kampania - oświadczył Jarosław Kaczyński, pytany w wywiadzie dla "Super Expressu" czy dojdzie do przedwyborczej debaty między nim, a liderem PO. Prezes PiS-u zapowiedział też dalsze podnoszenie 800 plus. Mówił też o swojej politycznej przyszłości po jesiennych wyborach i koalicji z Konfederacją.

Konferencja po posiedzeniu Komitetu ds. Bezpiecze?stwa Narodowego
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 28.06.2023. KPRM. Konferencja prasowa po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrow do spraw Bezpieczenstwa Narodowego i Spraw Obronnych, z udzialem wicepremiera Jaroslawa Kaczynskiego (n/z) oraz ministra obrony narodowej Mariusza Blaszczaka.
Piotr MoleckiCo dalej z 800 plus? Zastanawiające słowa Kaczyńskiego
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki
Maciej Zubel
oprac.  Maciej Zubel

Kaczyński zarzucił przewodniczącemu PO częstą - jego zdaniem - zmianę poglądów w istotnych kwestiach.

- Tusk niech sam najpierw zdecyduje się o co mu chodzi, bo nawet jego zwolennicy nie nadążają za nim, tak często zmienia zdanie. Ostatnio objawił się jako przeciwnik migracji, a gdy zaprosiliśmy wszystkie kluby na spotkanie w sprawie migracji w Kancelarii Premiera, by podpisać deklarację pokazującą jasne stanowisko w tej sprawie, to Platforma Obywatelska stchórzyła. Pojawiła się nawet teoria, że ich udział został zablokowany przez Niemca, pana Webera, który szefuje europejskiej frakcji, do której należy PO. My prowadzimy debatę z Polakami, bo to dla nich jest ta kampania - oświadczył.

W rozmowie poruszono tez kwestię zapowiedzianego przez PiS referendum ws. relokacji migrantów. Kaczyński powtórzył, że zadane w nim pytanie, będzie dotyczyło "akceptacji polityki rządu", który sprzeciwia się rzekomemu unijnemu przymusowi w tej sprawie. Jego zdaniem przyjęcie większej ilości migrantów zagroziłoby bezpieczeństwu Polaków i poziomowi ich życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: prezes PiS: program wyborczy po wakacjach. Prof. Orłowski: nie spodziewam się niczego nowego

Kaczyński wicepremierem. Już zapowiada odejście z rządu

Lider rządzącej partii był ponadto pytany o swoje obowiązki w rządzie Mateusza Morawieckiego. Pod koniec czerwca prezes PiS ponownie został wicepremierem.

- Jest gotowy projekt nowego podziału zadań, kompetencji, ale tu trochę wyprzedzałbym fakty mówiąc teraz o tym. Projekt nie został ostatecznie zatwierdzony, więc mówiłbym o czymś, czego jeszcze do końca nie ma. Na razie zajmuję się przed wszystkim sprawami, które kiedyś mi przypadały, choć nie jestem przewodniczącym komitetu bezpieczeństwa - przy czym to bezpieczeństwo trzeba traktować szeroko, jak na przykład sprawy bezpieczeństwa energetycznego i różnych zagrożeń, które tutaj istnieją, tych znanych i tych mniej znanych - tłumaczył.

Zapowiedział, że jego obecność w rządzie "jest przejściowa". - Po wyborach, wierzę, że wygranych, nie mam zamiaru kontynuować swojej pracy w rządzie. Powstała sytuacja w której wydawało się, nie tylko mnie, ale większej grupie, że moje wejście do rządu będzie dobre w tym momencie - powiedział prezes PiS.

Dopytywany zaznaczył, że nie bierze pod uwagę zostania premierem.

Koalicja PiS-Konfederacja? Kaczyński chce rozmawiać z Mentzenem

Kaczyński odniósł się również do zapowiedzi Sławoira Mentzena, który pytany o koalicję z PiS stwierdził, że Konfederacja jest gotowa współpracować ze środowiskiem, które będzie realizować program obniżania podatków.

- Polityka jest często nieprzewidywalna. Ta wypowiedź jest z mojego punktu widzenia dość zaskakująca, ale z drugiej strony normalna. Pan Mentzen podbija stawkę. Zawsze tak jest w polityce. Mam nadzieję, że kiedyś zdarzy mi się porozmawiać z panem Mentzenem. Do tej pory słowa z nim nie zamieniłem - oświadczył.

800 plus. Będzie kolejne podwyżka

Mówiąc o polityce socjalnej rządu, lider PiS podkreślił, że podniesienie 500 plus o 300 złotych to nie koniec zmian w tym programie.

Ta podwyżka była konieczna. Tam gdzie jest jedno dziecko, to 500 plus może odgrywać ważną rolę, a w rodzinie gdzie jest więcej dzieci jeszcze większą. W przyszłości, ta suma zapewne znowu będzie podwyższona - przekazał.

Źródło: "Super Express"

Wybrane dla Ciebie

Awantura w administracji Trumpa. "Zdzielę cię w twarz"
Awantura w administracji Trumpa. "Zdzielę cię w twarz"
Norwegia wybrała. Centrolewica triumfuje w wyborach parlamentarnych
Norwegia wybrała. Centrolewica triumfuje w wyborach parlamentarnych
Historyczne spotkanie. Prezydent Palestyny w Londynie
Historyczne spotkanie. Prezydent Palestyny w Londynie
Zapomniana choroba w Hiszpanii. Rekord zachorowań
Zapomniana choroba w Hiszpanii. Rekord zachorowań
Nocny atak Izraela. Syryjskie miasta pod ostrzałem
Nocny atak Izraela. Syryjskie miasta pod ostrzałem
Przejechał na rowerze 25 km. Przerażonego chłopca znaleźli policjanci
Przejechał na rowerze 25 km. Przerażonego chłopca znaleźli policjanci
"Mają krew na rękach". Trump o zabójstwie Ukrainki
"Mają krew na rękach". Trump o zabójstwie Ukrainki
Miedwiediew straszy "wojną biologiczną". Wskazał na Zachód
Miedwiediew straszy "wojną biologiczną". Wskazał na Zachód
"Pięta achillesowa NATO". Może stać się celem Putina?
"Pięta achillesowa NATO". Może stać się celem Putina?
Pogrążą Trumpa? Demokraci pokazali kartkę dla Epsteina
Pogrążą Trumpa? Demokraci pokazali kartkę dla Epsteina
Strażacy mają ręce pełne roboty. Setki zgłoszeń po ulewach
Strażacy mają ręce pełne roboty. Setki zgłoszeń po ulewach
Wyniki Lotto 08.09.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto
Wyniki Lotto 08.09.2025 – losowania Multi Multi, Ekstra Pensja, Kaskada, Mini Lotto