Jajko czy kura? ChatGPT odpowiada, co było pierwsze. Co na to nauka?
Przy pytaniu o pierwszeństwo kury nad jajkiem, bądź na odwrót, zawsze pojawiają się emocje. O to, co było pierwsze, zapytaliśmy ChatGPT. Jak jego odpowiedź ma się do faktycznego stanu wiedzy?
Pytanie, co było pierwsze, jajko czy kura, zawsze budziło żarliwe dyskusje. Postanowiliśmy, że zadamy je także popularnemu ChatowiGPT, czyli narzędziu posługującemu się sztuczną inteligencją.
Co było pierwsze, jajko czy kura. ChatGPT odpowiada
"Pytanie to jest zwykle formułowane jako filozoficzne, podkreślające problem pierwszej przyczyny czy też problemu kołowego rozumowania. Ale z naukowego punktu widzenia, odpowiedź jest dość jasna: jajko było pierwsze" - usłyszeliśmy od robota
"W rzeczywistości, "jajko", jako forma reprodukcji, istniało długo przed pojawieniem się kur jako gatunku. Organizmy na naszej planecie używały (i wciąż używają) jaj do rozmnażania, miliony lat zanim pojawiły się pierwsze kury. Różne formy jaj widzimy nie tylko u ptaków, ale także u wielu gatunków owadów, ryb, płazów, a nawet niektórych ssaków" - kontynuował.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Co do kwestii "pierwszego jajka kury" – tu genetyka daje odpowiedź. Ewolucja jest procesem stopniowym, w którym małe zmiany genetyczne gromadzą się z pokolenia na pokolenie. W pewnym momencie, zwierzę, które nie było jeszcze całkowicie "kurą" jaką znamy dzisiaj, złożyło jajko. W tym jajku zaszły nieznaczne genetyczne zmiany, które oznaczały, że zwierzę, które z niego wyszło, mogło być już klasyfikowane jako "kura". Dlatego jajko było "pierwsze"" - dodał ChatGPT.
Jajko czy kura? Naukowcy mają nowe wyniki badań
Czy sztuczna inteligencja ma rację? Otóż nie. Tezę robota podważają najnowsze badania.
Naukowcy z uniwersytetów w Nankinie (Chiny) i Bristolu (Wielka Brytania) postanowili wziąć udział w wiecznym sporze o to, co było pierwsze - jajko czy kura. Ich najnowsze badania, opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma "Nature Ecology & Evolution", sugerują, że najstarsze gady i ptaki nie składały jaj, ale rodziły swoje młode.
Tym samym, naukowcy podważyli powszechnie przyjęte przekonanie, że jajko w twardej skorupce, które zapewnia ochronę zarodkowi, było kluczem do ewolucyjnego sukcesu owodniowców (owodniowce to grupa kręgowców, które przechodzą rozwój embrionalny w owodni, czyli specjalnej błonie ochronnej znajdującej się wewnątrz jaja).
Jednak najnowsze badania sugerują inny scenariusz. W badaniach uwzględniono 51 gatunków kopalnych i 29 żyjących, które są jajorodne (składające jaja) lub żyworodne (rodzące potomstwo).
Naukowcy doszli do wniosku, że zanim pojawiły się jaja, występowało zjawisko zwane przedłużoną retencją zarodka. Oznacza to, że młode były zatrzymywane przez matkę przez pewien czas.
Współcześnie wiele gatunków jaszczurek i węży wykazuje elastyczną strategię reprodukcyjną – mogą być zarówno jajorodne, jak i żyworodne. Naukowcy uważają, że to samo zjawisko występowało również wśród zwierząt prehistorycznych.
U pierwszych owodniowców najpierw pojawiło się przedłużone utrzymywanie zarodka, a dopiero później jajorodność. W celu ochrony zarodka, poród był opóźniany przez matkę. Zarodki chroniły się w jej organizmie, a nie w skorupce jaja. Ta strategia dała im początkową przewagę nad zwierzętami, które składały ikrę.
Warto dodać, że ChatGPT ma w swojej bazie dane do 2021 roku, więc wyniki nowych badań prawdopodobnie nie są mu znane.
źródło: PAP/ChatGPT