Trwa ładowanie...

Kiedy przestać pić alkohol? Podali wiek

Alkohol hamuje rozwój fizyczny i ruchowy dzieci, a także wpływa na kształtowanie ich psychiki, osobowości, relacji społecznych, zdolności i umiejętności szkolnych, a w przypadku młodzieży także kompetencji zawodowych. Podano wiek, od kiedy powinno się w ogóle przestać pić alkohol.

Od jakiego wieku nie pić alkoholu? Podano wiekOd jakiego wieku nie pić alkoholu? Podano wiekŹródło: Licencjodawca, fot: Piotr Jedzura/REPORTER
d16z92y
d16z92y

"Dla dzieci i młodzieży nie istnieje bezpieczna ilość alkoholu. W każdej ilości i postaci jest on czynnikiem patogennym, zagrażającym prawidłowemu rozwojowi. Nie dość, że działa bezpośrednio na mózg, to stanowi czynnik niebezpieczny dla wszystkich właściwie tkanek i narządów rozwijającego się organizmu" - pisze dr Aleksandra Piotrowska z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Co alkohol robi z dziećmi?

Jak czytamy na stronie Trzymaj Pion - kampanii społecznej prowadzonej przez Grupę Żywiec - dzieci, które mają styczność z alkoholem, są zazwyczaj niższe od swoich rówieśników, mają słabszy układ kostny i mięśniowy, co jest częściowo wynikiem negatywnego wpływu alkoholu na układ sercowo-naczyniowy. Obniżona sprawność fizyczna idzie w parze z większą podatnością na choroby, co jest efektem szkodliwego wpływu alkoholu na pracę szpiku kostnego i limfocytów. Nawet jeśli dzieci te mają dostęp do odpowiedniej ilości pożywienia, często wykazują objawy niedożywienia, co jest wynikiem zakłóceń w procesie wchłaniania substancji odżywczych z pożywienia spowodowanych przez alkohol.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kierowca ciężarówki przesadził. Niebezpieczny manewr nagrany

Generalnie alkohol jest szkodliwy dla człowieka, ale ekspert w dziedzinie demencji, dr Richard Restak, podał precyzyjne informacje na temat wieku, w którym powinniśmy bezwzględnie zrezygnować z jego konsumpcji. Zdaniem specjalisty, napoje alkoholowe są niezwykle szkodliwe dla osób starszych, zwiększając ryzyko różnych problemów zdrowotnych.

Kiedy przestać pić alkohol?

Dr Restak twierdzi, że osoby, które ukończyły 65 lat, powinny całkowicie wykluczyć alkohol z swojego codziennego jadłospisu. W swojej książce "The Complete Guide to Memory", specjalista wyjaśnia, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko upadków, a także może negatywnie wpływać na pamięć. Jest to szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, jak podaje "Daily Mail".

d16z92y

Dr Restak zwraca również uwagę, że ograniczenie spożycia alkoholu jest szczególnie zalecane, jeśli występują dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko upadków. Do takich czynników zalicza się spadek siły, zanik mięśni, problemy z równowagą oraz przyjmowanie leków. W takich okolicznościach, spożywanie alkoholu może być wyjątkowo niebezpieczne.

Badania naukowe dowiodły, że duże ilości mocnych alkoholi mogą negatywnie wpływać na zdrowie mózgu, nie tylko u osób starszych. Dr Restak podkreśla, że alkohol jest bezpośrednią neurotoksyną i apeluje do ludzi w każdym wieku, aby zastanowili się nad swoim stosunkiem do alkoholu.

Źródło: Trzymaj Pion, Daily Mail, WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d16z92y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16z92y
Więcej tematów