Trwa ładowanie...

Cisza wyborcza w wybory parlamentarne 2019. Czas trwania, co można, a czego nie podczas ciszy wyborczej 2019?

Cisza wyborcza 2019 to wyjątkowy okres w kalendarzu wyborczym. Oznacza zakończenie kampanii wyborczej i daje wyborcom chwilę wyciszenia po to, żeby mogli podjąć decyzję, na kogo chcą zagłosować. Ile trwa cisza wyborcza w wybory 2019 i co jest w jej czasie zakazane?

Cisza wyborcza w wybory parlamentarne 2019. Czas trwania, co można, a czego nie podczas ciszy wyborczej 2019?Źródło: Shutterstock.com
d4dzm23
d4dzm23

Podstawowe informacje na temat czasu trwania ciszy wyborczej i tego, co jest w jej trakcie zakazane, znajdujemy w Kodeksie Wyborczym. Art. 107 brzmi "W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione".

Na podstawie powyższego fragmentu można wywnioskować, że Cisza wyborcza 2019 przed wyborami parlamentarnymi będzie obowiązywać od północy w nocy z 11 na 12 października do godziny 21 w niedzielę 13 października.

W artykule 107. znajduje się również informacja o zakazie prowadzenia agitacji wyborczej. Co to znaczy? W uproszczeniu agitacja wyborcza to nakłanianie do głosowania na konkretnego kandydata lub ugrupowanie polityczne.

d4dzm23

Czy cisza wyborcza 2019 musi zakończyć się o 21. Otóż nie. Cisza wyborcza może zostać przedłużona. Decyzję o tym może wydać PKW. Dochodzi do tego, kiedy np. jeden z lokali został tymczasowo zamknięty, przez co wyborcy nie mieli możliwości oddawania głosu. Taka sytuacja miała miejsce np. podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku. PKW wydłużyła wtedy ciszę wyborczą do godziny 22:30.

Cisza wyborcza 2019 w wybory parlamentarne. Co można?

Podczas ciszy wyborczej będzie można:

  • informować o przebiegu wyborów
  • utrzymywać w Internecie dostęp do materiałów o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed rozpoczęciem ciszy wyborczej, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany
  • relacjonować głosowanie na kandydatów i innych osób biorących udział w głosowaniu,
  • utrzymywać plakaty powieszone przed ciszą
  • podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych

Wybory 2019. Cisza wyborcza zakazuje

W czasie ciszy wyborczej nie można:

  • podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań (sondaży), wyników wyborów oraz wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania, w tym również o szacowanej frekwencji
  • klikać znaczniki typu "Lubię to" pod postami internetowymi polityków
  • udostępniać profili polityków na portalach społecznościowych
  • informować o osobach kandydujących w danym okręgu wyborczym, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów, czy nazwy wybranych komitetów wyborczych

Cisza wyborcza 2019. Kary za łamanie zakazu prowadzenia agitacji

Zgodnie z polskim prawem za prowadzenie agitacji politycznej podczas ciszy wyborczej grozi kara grzywny w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł.

d4dzm23

Znacznie wyższa kara przewidziana jest za publikowanie sondaży i wyników wyborów w trakcie ciszy wyborczej. Złamanie tego zakazu traktowane jest jako występek, karany grzywną w wysokości od 500 tys. zł do nawet miliona złotych.

Warto pamiętać, że regulacje dotyczącego tego, co można, a co jest zakazane w trakcie ciszy wyborczej, dotyczą dziennikarzy, portali internetowych, rozgłośni radiowych i telewizji, ale także wszystkich osób fizycznych.

d4dzm23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dzm23
Więcej tematów