Trwa ładowanie...

Cios dla Kaczyńskiego. Wyborcy PiS murem za Dudą. Najnowszy sondaż

Wyniki najnowszego sondażu mogą rozczarować szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Elektorat partii co prawda chce zmian w sądach, ale większa jego część opowiada się za reformą zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Choć i tu nie brakuje wątpliwości. W ocenie jednej czwartej wyborców PiS obie propozycje są zbyt radykalne albo jest im wszystko jedno.

Cios dla Kaczyńskiego. Wyborcy PiS murem za Dudą. Najnowszy sondażŹródło: PAP
d1hai84
d1hai84

Sondaż o reformie sądów został przeprowadzony przez Kantar TNS na zlecenie "Faktu". I tak okazuje się, że reformę zaproponowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę popiera 82 proc. wyborców PiS. W bezpośrednim starciu rozwiązań z zawetowaną w lipcu wersją, dającą władzę nad sądami ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze, rozkład głosów również prezentuje się na korzyść prezydenta. Jego wersję wybiera 40 proc. wyborców PiS, zaś zawetowaną - 36 proc. Z sondażu wynika, że zawetowane przez prezydenta zmiany popierało zaledwie 15 proc. Polaków.

Podobnie wygląda sprawa z wyborem nowego składu Krajowej Rady Sądownictwa. Aż 35 proc. wyborców PiS uważa, że to prezydent powinien wybierać 15 sędziów. Wybór przez Sejm za dobre rozwiązanie uważa 21 proc., ale z podkreśleniem, że obywałoby się to większością 3/5 głosów, której - przypomnijmy - klub PiS nie ma.

Wiara w to, że reforma sądów poprawi działanie sądów jest największa w elektoracie PiS (82 proc.). Opinię tę podziela 42 proc. wyborców Kukiz'15 i co piąty wyborca Platformy Obywatelskiej. Zdecydowana większość elektoratu PO (63 proc.) i .Nowoczesnej (68 proc.) chce jednak, by zostało jak jest: że to sędziowie wybierają sędziów, którzy później wybierają sędziów.

A z czym Polakom w ogóle kojarzą się sądy? Najrzadziej wskazywana cecha to "profesjonalizm". W elektoracie PO i .N wygrywa "niezawisłość", w pozostałych - opieszałość. 34 proc. wyborców PiS kojarzy sądy z "układem" a 29 proc. z "bezkarnością".

d1hai84

Co piąty pytany nie wie, co sądzić o propozycji zmian w sądach.

Sondaż Kantar TNS został przeprowadzony metodą telefoniczną na grupie 1000 respondentów.

Dobra passa Dudy

To kolejny sondaż, po którym można wnioskować, że decyzja o zawetowaniu przez prezydenta ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym wyszła mu na dobre. W ostatnim badaniu CBOS większość Polaków (68 proc.) dobrze oceniła jego pracę. Andrzej Duda nie miał tak dobrych ocen od początku swojego urzędowania.

W badaniu instytutu Pollster dla SE.pl i NOWA TV z kolei Polacy jednoznacznie wskazali, kto jest najlepszym kandydatem PiS na prezydenta w 2020 roku. Andrzej Duda wręcz znokautował konkurencję ze swojego ugrupowania. Za jego kandydaturą opowiedziało się 66 proc. badanych. Kolejny w klasyfikacji Mateusz Morawiecki mógł liczyć zaledwie na 16 proc. wskazań; Beata Szydło, Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro osiągnęli wyniki jednocyfrowe.

Zobacz: Sondaż prezydencki WP: Duda umacnia się dzięki PiS

d1hai84
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hai84
Więcej tematów