Trwa ładowanie...
in vitro
Maciej Deja
05-07-2018 07:19

Chore dziecko z in vitro. Rodzice chcą 3 mln odszkodowania

3 mln zł - takiej kwoty domagają się rodzice 4-letniej Hani za błąd popełniony przy procedurze in vitro. Wskutek tragicznej pomyłki, dziewczynka nie jest biologiczną córką kobiety, która ją urodziła i wychowuje. Dziecko cierpi na zespół wad genetycznych.

Chore dziecko z in vitro. Rodzice chcą 3 mln odszkodowaniaŹródło: 123RF, fot: Adam Wiśniewski
d3v61rf
d3v61rf

30-latka została zapłodniona metodą in vitro przed w 2014 r. Zabieg przeszła w klinice ginekologii w Policach w zachodniopomorskiem. Tam doszło jednak do tragicznej pomyłki. Nasienie męża, zamiast z komórką jajową żony, zostało połączone z komórką innej kobiety. Potwierdziły to badania genetyczne. To pierwsza tego typu sytuacja w Polsce.

Wkrótce okazało się, że dziewczynka cierpi na zespół wad genetycznych Schinzela-Giediona. Dziś Hania ma prawie 4 latka i wymaga 24-godzinnej opieki. "Najgorsze są ataki padaczki. Najdłuższy trwał nieprzerwanie przez dwa tygodnie. Nie pomagają żadne leki. Nie da się policzyć pieniędzy wydanych na wnuczkę" - mówiła w rozmowie z "Super Expressem” babcia Hani.

W grudniu sąd uniewinnił lekarza, który został oskarżony o niedopełnienie obowiązków w laboratorium in vitro. Dr Tomasz Bączkowski był kierownikiem laboratorium w Policach, kiedy doszło do zabiegu.

Zarówno placówka, jak i jej ubezpieczyciel uważają, że wszelkie procedury zostały zachowane i nie ma podstaw do stawiania zarzutu o nieumyślnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zobacz także: Kaja Godek w programie "Tłit": zabijanie ludzi to element polityki państwa

Rodzice Hani zamierzają walczyć o zadośćuczynienie przed sądem. W środę ruszył proces.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3v61rf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3v61rf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj