Trwa ładowanie...
d18cw8a

Chora psychicznie "gniła w więzieniu" za bluźnierstwo

Sąd w Pakistanie polecił zwolnić chorą psychicznie kobietę podejrzewaną o bluźnierstwo po 14 latach przetrzymywania jej bez procesu - poinformowali przedstawiciele sądu oraz prawnik kobiety. Jej adwokat powiedział mediom, że jego klientka "gniła w więzieniu" mimo badań lekarskich, w których stwierdzono chorobę psychiczną kobiety.

Share
d18cw8a

55-letnia obecnie Zaibun Nisa została zatrzymana w 1996 r. pod Islamabadem, gdyż jednemu z islamskich duchownych poskarżono się, że ktoś zbezcześcił egzemplarz Koranu.

Kobieta była przetrzymywana w części więziennej szpitala dla psychicznie chorych w mieście Lahaur (wschód Pakistanu) bez procesu, gdyż nikt nie wystąpił przeciwko niej do sądu.

- W momencie aresztowania przeprowadzono badania lekarskie i lekarze uznali ją za psychicznie chorą, ale mimo to gniła nadal w więzieniu - powiedział agencji Reutera adwokat Aftab Ahmed Bajwa, który niedawno zajął się jej sprawą.

Jak podkreślił Bajwa, duchowny poinformował policję o otrzymaniu skargi na "nieznanych sprawców" i nigdy nie oskarżył personalnie Nisy.

Teraz sąd nakazał natychmiastowe zwolnienie kobiety. Nisa będzie mieszkać w schronisku dla bezdomnych, dopóki nie zostanie znaleziona jej rodzina.

Zgodnie z pakistańskim prawem za bluźnierstwo grozi kara śmierci, ale nigdy nie doszło do jej wykonania, gdyż sądy wyższej instancji obalały wyroki śmierci z braku dowodów. Zdarzało się natomiast, że podejrzanych o bluźnierstwo zabijał tłum ludzi.

d18cw8a

Podziel się opinią

Share
d18cw8a
d18cw8a
Więcej tematów