Trwa ładowanie...
d2qn95p

Choć jej nie widać, znaleźli dowód na jej istnienie

Astronomowie mają nowe dowody na istnienie we wszechświecie tak zwanej ciemnej materii. Dostarczyły ich obserwacje dużych połaci nieba. Zgodnie z teorią, ponad trzy czwarte materii we wszechświecie to właśnie materia ciemna. Mówi się o niej ciemna, bo jej nie widać.
Share
Choć jej nie widać, znaleźli dowód na jej istnienie
Źródło: Thinkstockphotos
d2qn95p

Ciemna materia składa się z trochę innych cząstek niż ta „zwykła” materia, z której zbudowane są gwiazdy i planety. Obserwuje się ją pośrednio - dzięki temu, że ciemna materia zgodnie z teorią Einsteina zakrzywia światło wysyłane przez widzialne galaktyki.

Teraz astronomowie stworzyli mapę kosmosu, która wskazuje, gdzie tej materii jest dużo, a gdzie wszechświat zieje pustką.

- Ta mapa jest sto razy dokładniejsza niż poprzednia wersja. Widzimy na niej ciemną materię bardzo wyraźnie - mówi autorka badań Catherine Heymans z Uniwersytetu w Edynburgu.

Astronomowie przy okazji odetchnęli z ulgą, bo ich obserwacje dokładnie zgadzają się z teorią dotyczącą ciemnej materii. Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Austin w Teksasie.

d2qn95p

Podziel się opinią

Share
d2qn95p
d2qn95p
Więcej tematów