WP

Chiny ostrzegają Polskę przed "sabotażem" USA. "Mocarstwo ujawnia swoje interesy"

Podczas wizyty amerykańskich polityków w Polsce, ambasada Chin wystosowała rzadkie oświadczenie przestrzegające nasz kraj przed podążaniem drogą Amerykanów. "USA celowo dyskredytują i tłumią chińskie firmy. Tego rodzaju zastraszanie jest absurdalne, niemoralne, a także brakuje mu przyzwoitości" - czytamy w oświadczeniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sekretarz Stanu Mike Pompeo przestrzegał Polskę przed wpływami chińskich firm
Sekretarz Stanu Mike Pompeo przestrzegał Polskę przed wpływami chińskich firm (PAP)
WP

W oświadczeniu, które otrzymała Wirtualna Polska, rzecznik chińskiej ambasady odnosi się do "wypowiedzi niektórych urzędników ze strony USA w Polsce". Chodzi zapewne o słowa wypowiadane w Warszawie przez sekretarza stanu Mike'a Pompeo oraz wiceprezydenta Mike'a Pence'a. Obaj w swoich wypowiedziach po spotkaniach bilateralnych podkreślali niebezpieczeństwo związane z rosnącą pozycją chińskich firm telekomunikacyjnych - takich jak Huawei - na polskim rynku i ich udziale w tworzeniu sieci komórkowej nowej generacji (5G).

Pompeo ostrzegł wręcz, że Stany Zjednoczone będą zmniejszać swoje zaangażowanie w krajach, które nie zrezygnują z usług Huawei.

- Stany Zjednoczone nigdy nie umieszczą swojego sprzętu w kraju, w którym jest zagrożenie, że Chińczycy będą mogli hakować informacje - mówił Pompeo. Pence z kolei dziękował prezydentowi Dudzie za podjęcie działań przeciwko dyrektorowi Huawei Stanisławowi W. podejrzanemu o szpiegostwo.

WP

Chińska ambasada zareagowała a te słowa z oburzeniem, oskarżając Stany Zjednoczone o psucie ich relacji z Polską.

"Chińska strona zauważyła, że niektóre osoby ze strony USA wykorzystując zagrożenie i pokusę sprowokowały stosunki między innymi krajami a Chinami. Zwłaszcza w przypadku braku faktycznych podstaw strona USA celowo dyskredytowała i tłumiła chińskie firmy. Tego rodzaju zastraszanie jest absurdalne, niemoralne, a także brakuje mu przyzwoitości" - czytamy w komunikacie sporządzonym w języku polskim.

Chińczycy zwracają uwagę na "żywotne interesy" wynikające z dotychczasowej współpracy Polski i Chin i wyrażają nadzieję, że nasz kraj wykaże się samodzielnością i podejmie "obiektywną, sprawiedliwą i racjonalną decyzję w sprawie chińskich firm" i zapewni im uczciwe warunki biznesowe. Wszystko po to, by "relacje chińsko-polskie nie uległy zakłóceniu i sabotowaniu".

Przeczytaj również: Polska na chińskim szlaku. Ekspansja Huawei to element szerszej strategii Chin

WP

Partyjna gazeta ostrzega Polskę ws. Huawei. "Polska będzie największym przegranym"

Jak mówi WP Bogdan Góralczyk, sinolog i były ambasador RP w Tajlandii, komunikat ambasady jest niecodziennym gestem ze strony Chin. Zwraca również uwagę na kontekst jego wystosowania: wizytę amerykańskich oficjeli w Polsce oraz nadchodzące spotkanie amerykańskiej delegacji handlowej z prezydentem Xi Jinpingiem. USA i Chiny od miesięcy prowadzą wojnę handlową, a rozmowy mają dotyczyć perspektyw jej zakończenia. Amerykańskie działania przeciwko Huawei i innym chińskim firmom są ważną częścią tego sporu.

Jak więc interpretować chiński komunikat?

- Oświadczenie jest jednoznaczne. Przestrzega, żebyśmy nie byli na pasku tylko jednej strony. Traktuję to jako otwarte ujawnienie się drugiego supermocarstwa, które też ma interesy w Polsce i właśnie dało o tym znać - podsumowuje Góralczyk.

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP