Qaqwqwrqw

Chiny. Rządowa gazeta ostrzega Polskę ws. Huawei. "Polska będzie największym przegranym"

Polska może tylko stracić, jeśli będzie podążą śladem USA w sprawie Huawei - ostrzegają chińscy analitycy cytowani przez należącą do partii komunistycznej gazetę "Global Times".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Chiny. Rządowa gazeta ostrzega Polskę ws. Huawei. "Polska będzie największym przegranym"
(East News)
Qaqwqwrqw

Powołując się na chińskich ekspertów, dziennik radzi Polsce, by nie starała się za wszelką cenę zadowalać Amerykanów i iść w ich ślady w sprawie Huawei. Sugeruje przy tym, że nasz kraj może słono zapłacić za aresztowanie dyrektora warszawskiego oddziału firmy.

- Jeśli Polska chce zepsuć relację z Chinami w sprawie Huawei, która jest w oczywisty sposób bezpodstawna, to ona najwięcej na tym straci, bo Chiny mają przewagę w radzeniu sobie z tym krajem, na przykład w handlu - powiedział "GT", badacz z Insytutu Badań Europejskich w Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Dziennik stwierdza, że sprawa aresztowania Weijnga W. (znanego w Polsce jako Stanisław W.) wzbudziła oburzenie chińskich internautów, według których Polska - tak jak wcześniej Kanada, która w grudniu aresztowała wiceprezes Huawei Meng Wanzhou stała się "narzędziem USA". Po aresztowaniu Meng, Chiny odpowiedziały aresztując 13 obywateli Kanady, w tym byłego dyplomatę Michaela Kovriga.

Qaqwqwrqw

Przeczytaj również: Wiceprezes Huawei aresztowana w Kanadzie na życzenie USA

Inny cytowany "ekspert", analityk Xiang Ligang z Pekinu, dowodzi, że jest "niemożliwe", by pracownicy Huawei byli szpiegami. Dodaje, że uważanie prywatnej firmy jako miejsca zbierania informacji wywiadowczych dla rządu "absurdalne".

"Global Times" to tabloidowa, anglojęzyczna edycja "Dziennika Ludowego" ("Renmin Ribao"), oficjalnego organu prasowego Komunistycznej Partii Chin. Nie jest to jedyna reakcja pisma na piątkowe areszty. Wcześniej redaktor naczelny "Global Times" Hu Xijin, kpił z działań polskich władz na Twitterze.

"Czy jest w Polsce cokolwiek, co warto byłoby ukraść dla Huawei? Polski departament bezpieczeństwa narodowego pochlebia sobie. Czy to taki wstyd, jeśli jeden kraj nie aresztuje chińskiego szpiega?" - napisał Hu. W kolejnym wpisie zapewniał, że "Huawei jest niewinne".

Qaqwqwrqw

Przeczytaj również: ABW zatrzymuje szpiegów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw