Chiny o decyzji Trumpa. Zapowiadają działania odwetowe i skargę do WTO
Prezydent Donald Trump zdecydował się nałożyć cła na towary importowane z Kanady, Meksyku i Chin. Wszystko wskazuje na to, że swoją decyzją wywołał prawdziwą wojnę handlową. Kanada i Meksyk już odpowiedziały cłami odwetowymi. Chiny planują złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu i także zapowiadają "działania odwetowe".
"Jednostronne wprowadzenie ceł przez USA poważnie narusza zasady WTO i nie tylko nie pomaga w rozwiązaniu własnych problemów, ale także szkodzi normalnej współpracy handlowo-gospodarczej między Chinami a USA" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa Handlu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.
Polski generał o groźbach Trumpa. "Putin się śmieje"
Ministerstwo podkreśliło, że w odpowiedzi na "błędne działania" USA, Chiny złożą skargę do WTO i podejmą odpowiednie działania odwetowe, aby zdecydowanie bronić swoich praw i interesów.
"Fentanyl jest problemem USA"
"Stanowisko Chin jest spójne i stanowcze. W wojnach handlowych i celnych nie ma zwycięzców" - oświadczyło w komunikacie chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Chiński resort dyplomacji zauważył też, że "Chiny są krajem o jednej z najsurowszych i najbardziej konsekwentnych polityk antynarkotykowych. Fentanyl jest problemem USA" - podkreślono w komunikacie, nawiązując do zarzutów Trumpa, dotyczących roli Chin w zaopatrywaniu karteli narkotykowych w prekursory potrzebne do wytwarzania tego narkotyku.
W oświadczeniu zauważono, że Chiny udzieliły Stanom Zjednoczonym wsparcia w walce z problemem fentanylu. "W szczególności, na prośbę Stanów Zjednoczonych, Chiny oficjalnie ogłosiły wpisanie fentanylu na listę substancji kontrolowanych w 2019 r., stając się pierwszym krajem na świecie, który podjął takie działania" - poinformowano. Chiński resort dyplomacji zauważył też, że Chiny i Stany Zjednoczone prowadzą współpracę w dziedzinie walki z narkotykami, "osiągając znaczące wyniki, co jest oczywistym faktem".
"Stany Zjednoczone muszą obiektywnie i racjonalnie zająć się problemem fentanylu i go rozwiązać, zamiast grozić innym krajom cłami. Stosowanie ceł nie jest konstruktywnym podejściem i nieuchronnie wpłynie na dalszą współpracę między obu krajami w walce z narkotykami oraz jej zaszkodzi" - stwierdziło w swoim oświadczeniu chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Źródło: scmp.com