Trwa ładowanie...
d3o7dyn

Chiński parlament ponownie wybrał Xi Jinpinga na prezydenta. Może rządzić bez końca

Deputowani Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych ponownie wybrali Xi Jinpinga na stanowisko prezydenta. Jego zastępcą został bliski współpracownik Xi - Wang Qishan.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Li Zhanshu - nowy przewodniczący chińskiego parlamentu i prezydent Xi Jinping
Li Zhanshu - nowy przewodniczący chińskiego parlamentu i prezydent Xi Jinping (PAP/EPA, Fot: Wu Hong)
d3o7dyn

Wynik głosowania chińskich parlamentarzystów nie był dla nikogo niespodzianką. Za wyborem Xi na kolejną - drugą kadencję zagłosowało wszystkich 2970 obecnych na sali posłów. Po tym, jak w ubiegłą niedzielę posłowie usunęli z konstytucji limit kadencji dla prezydenta, Xi może pełnić funkcję głowy państwa praktycznie bezterminowo.

Wybór na wiceprezydenta 69-letniego Wang Qishana, który przekroczył już nieformalny wiek emerytalny, przyjęty zwyczajowo w chińskiej partii, według komentatorów potwierdziło tylko olbrzymią władzę Xi. Niektórzy sądzą, że jest to także badaniem gruntu pod trzecią kadencję Xi, który w 2022 roku sam będzie miał 69 lat.

d3o7dyn

Przewodniczącym parlamentu został członek Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh - Li Zhanshu.

Posłowie przegłosowali także projekt największej od lat reorganizacji chińskiego rządu. Zmienia ona kompetencje ponad dwudziestu ministerstw i komisji rządowych. Zmiana struktury rządu wzmacnia jeszcze władzę Komunistycznej Partii Chin i Xi nad wszystkimi sferami życia w kraju.

Źródło: reuters.com, rmf24.pl

d3o7dyn

Podziel się opinią

Share

d3o7dyn

d3o7dyn
Więcej tematów